Wyrok WSA w Krakowie z dnia 5 grudnia 2011 r., sygn. II SA/Kr 1156/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Tuszyńska Sędziowie: WSA Mariusz Kotulski (spr.) NSA Anna Szkodzińska Protokolant: Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi T.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 2 maja 2011 r., nr [....] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o zatwierdzeniu projektu podziału nieruchomości skargę oddala
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 28 lutego 2011r., nr [....] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. odmówiło stwierdzenia nieważności decyzji z dnia 13 lutego 1995r., nr [....] wydanej przez Kierownika Urzędu Rejonowego w O. , którą orzekł o zatwierdzeniu projektu podziału nieruchomości położonej w B. , stanowiącej działkę nr [....] , zapisaną w operacie ewidencji gruntów pod poz. rej. Nr [....] .
Z powyższą decyzją SKO w K. z dnia 28 lutego 2011r., nr [....] nie zgodziła się T.P. , reprezentowana przez adwokata P.P. i złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia 2 maja 2011r., nr [....] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję SKO w K. z dnia 28 lutego 2011r. o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji z dnia 13 lutego 1995r., nr [....] wydanej przez Kierownika Urzędu Rejonowego w O.
W uzasadnieniu organ stwierdził, że brak podstaw aby stwierdzić, że zaskarżona decyzja wydana została bez podstawy prawnej jak również z rażącym naruszeniem prawa.
Następnie wyjaśniono, iż przy zatwierdzeniu projektu podziału działki nr [....] w B. podstawę prawną stanowił przepis art. 10 ust 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości. W związku z tym, zdaniem Kolegium, kwestionowana przez skarżącą decyzja o podziale działki nr [....] winna być oceniana pod względem zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta B. , zatwierdzonym uchwałą Nr XIV/69/86 Rady Narodowej Miasta i Gminy B. z dnia 16 grudnia 1986r., przy czym, jak zaznaczyło Kolegium, "niezbędnym warunkiem podziału jest ponadto wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości".