Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 listopada 2011 r., sygn. I SA/Wr 1369/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędziowie: Sędzia NSA Lidia Błystak (sprawozdawca), Sędzia WSA Dagmara Dominik-Ogińska, Protokolant: Magdalena Dworszczak, Po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2011 r. przy udziale sprawy ze skargi "A" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną z dnia [...] Nr [...] Minister Finansów na podstawie art. 14b § 1 i § 6 Ordynacji podatkowej stwierdził, że stanowisko A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zawarte we wniosku o interpretację indywidualną przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie zaliczenia do przychodów podatku od towarów i usług z tytułu korekty faktury VAT jest nieprawidłowe.

We wniosku Spółka prowadząca działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji produktów z branży GSM, IT oraz multimediów, podejmując szereg działań o charakterze promocyjnym m. in. w tym celu przekazuje nieodpłatnie swoje produkty oraz materiały promocyjne. Dotychczas czynność ta była rozpoznawana jako objęta opodatkowaniem VAT, w związku z czym strona wystawiała faktury wewnętrzne wykazując należny podatek VAT. Obecnie, po analizie odpowiednich regulacji ustawy o VAT, zdaniem strony czynności nieodpłatnego przekazania towarów i usług nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, dlatego też podatek należny wykazany na fakturach nie powinien był być naliczany. Prawidłowość rozumowania Spółki potwierdził WSA we Wrocławiu. W związku z tym strona zamierza wystawić zbiorczą fakturę VAT, korygującą do uprzednio wystawionych faktur wewnętrznych, w których wykazano nienależny podatek VAT. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DZ. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) strona zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów należny podatek VAT, wykazywany w związku z nieodpłatnymi przekazaniami towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00