Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 31 maja 2017 r., sygn. I SA/Po 1621/16
Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Dominik Mączyński (spr.) Protokolant: ref. staż. Karolina Samolczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 maja 2017 r. sprawy ze skargi [...] Sp. z o.o. w [...] na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez organ upoważniony Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę
Uzasadnienie
Pismem z dnia 25 maja 2016 r., X. sp. z o.o. z siedzibą w P. (dalej zwana skarżącą lub wnioskodawczynią) zwróciła się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży nieruchomości wniesionej aportem.
We wniosku o wydanie interpretacji przedstawiono opis zdarzenia przyszłego zgodnie z którym, skarżąca jest właścicielem nieruchomości - wyodrębnionego lokalu mieszkalnego. Wskazana nieruchomość została wniesiona jako aport do skarżącej przez jej jedynego wspólnika, aktem założycielskim z dnia 04 listopada 2015 r. Wspólnik skarżącej wnosząc aport nieruchomości, określił jego wartość na [...] zł. Nieruchomość była jedną z czterech nieruchomości wnoszonych do wnioskodawczyni przez jej wspólnika. Łączna wartość aportu wynosiła [...] zł. Kapitał zakładowy skarżącej określono na kwotę [...]zł. Nadwyżka wartości wkładu niepieniężnego ponad wartość nominalną obejmowanych, tj. kwota [...]zł została przeznaczona na kapitał zapasowy. Omawiana nieruchomość jest obciążona hipoteką umowną zwykłą w kwocie [...]zł oraz hipoteką umowną kaucyjną do kwoty [...]zł na zabezpieczenie kredytu i odsetek zaciągniętego przez wspólnika skarżącej, a ustanowionych na rzecz kredytodawcy - Y. S.A. Termin spłaty kredytu zabezpieczonego hipoteką przypada na dzień 15 czerwca 2037 r. Skarżąca wyjaśniła również, że z dniem 01 grudnia 2015 r., rozpoczęła amortyzację omawianej nieruchomości. Wnioskodawczyni dokonuje miesięcznych odpisów amortyzacyjnych, przy czym jedynie część odpisu amortyzacyjnego jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodów, tj. kwota ustalona w oparciu o proporcję całkowitej wartości nieruchomości (wartość wkładu wniesionego do skarżącej przez wspólnika przypadająca na tą nieruchomość) w stosunku do wartości zaliczonej na poczet kapitału zakładowego.