Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 listopada 2011 r., sygn. I SA/Wr 683/11

 

Dnia 4 listopada 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Barbara Ciołek, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Protokolant Małgorzata Jakubiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 4 listopada 2011 r. sprawy ze skargi "A" S.A. z siedzibą w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2006 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...].10.2010 r. (nr [...]) Burmistrz B., po ponownym rozpatrzeniu sprawy, określił A spółka akcyjna z siedzibą w W. zobowiązanie podatkowe podatku od nieruchomości za 2006 rok w wysokości 164.670 zł.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w dniu 23.11.2005 r. pomiędzy B w J. a C S.A. z siedzibą w W., została zawarta "czasowa umowa udostępnienia gruntów", na mocy której B udostępniło spółce grunty o pow. 60.200 m2, w celu utrzymania i umożliwienia eksploatacji linii elektroenergetycznej, za co spółka zobowiązała się płacić miesięczne wynagrodzenie 870,13 zł.

Burmistrz B. podkreślił, że umowa zawarta z B jako zarządcą nieruchomości Skarbu Państwa, traktowana jest jako umowa zawarta z właścicielem. Zdaniem organu, z umowy tej wynika więc, że C S.A. w okresie jej obowiązywania, do jest do dnia 30.09.2006 r. były posiadaczem zależnym wymienionych gruntów, które służyły prowadzonej przez nie działalności gospodarczej. Na wyłączenie przedmiotowych gruntów z pro ducki leśnej wskazuje również ich klasyfikacja w ewidencji gruntów, gdzie oznaczone zostały jako "Tr" - tereny różne.

Z kolei zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r., Nr 95, poz. 613 ze zm.), zwanej dalej "u.p.lok.", obowiązek podatkowy ciąży na posiadaczu zależnym faktycznie władającym nieruchomościami. Według organu, w powyższych okolicznościach na spółce ciążył więc obowiązek podatkowy, co uzasadniało wymiar podatku od nieruchomości z tytułu posiadania przedmiotowych gruntów. Ponieważ spółka w deklaracji dla podatku od nieruchomości na 2006 r., nie wykazała rzeczonych gruntów, konieczne było wydanie decyzji.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00