Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 listopada 2011 r., sygn. VII SA/Wa 1476/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły (spr.), , Sędzia WSA Ewa Machlejd, Sędzia WSA Tadeusz Nowak, Protokolant st. sekr. sąd. Piotr Bibrowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 listopada 2011 r. sprawy ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji ostatecznej skargę oddala

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez K. S. jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z [...] marca 2011 r. nr [...] wydana po rozpatrzeniu odwołania skarżącej od decyzji Starosty [...] z [...] stycznia 2011 r. nr [...].

Ostatnią z wymienionych decyzji Starosta [...] na podstawie art. 151 § 1 pkt 2 w zw. z art. 145 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej: k.p.a.), orzekł o uchyleniu decyzji ostatecznej Starosty [...] z [...] sierpnia 2006 r. i odmówił rejestracji pojazdu marki Renault Modus o nr VIN [...], na podstawie której wydano dowód rejestracyjny serii [...] oraz tablice rejestracyjne o wyróżniku [...] dla K. S. i C. S. zamieszkałych w [...]. W uzasadnieniu tego orzeczenia organ podał, że w dniu 12 lipa 2006 r. K. S. i C. S. zamieszkali w [...] złożyli wniosek o rejestrację samochodu marki Renault Modus o nr VIN jw. oraz wymagane prawem dokumenty, w tym dowód rejestracyjny. Po rozpatrzeniu tego wniosku zostały wydane tablice rejestracyjne i pozwolenie czasowe, a następnie decyzja ostateczna o zarejestrowania pojazdu i dowód rejestracyjny. W dniu 27 grudnia 2010 r. tut. Wydział Komunikacji otrzymał od Prokuratury Okręgowej w [...] Wydział [...] ds. przestępczości gospodarczej postanowienie o zwrocie przedmiotów zbędnych do postępowania karnego o sygn. akt [...]. Z postanowienia tego wynika, że podczas dochodzenia ujawniono, iż samochód powyżej opisany pochodzi z przestępstwa. Pojazd ten został zarejestrowany na terenie Polski na podstawie podrobionego dokumentu w postaci faktury zakupu przez firmę A., a firma ta oświadczyła, że takiej faktury nie wystawiła. Ustalono również, że pojazd ten został przekazany do kasacji we Francji. W toku dochodzenia wykonano ekspertyzę mechanoskopijną, w wyniku której ustalono, że przedmiotowy pojazd posiada nieoryginalny numer nadwozia. I dalej, Starosta wskazał, że nie zostały przez nabywcę spełnione warunki określone w art. 72 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908 ze zm.). Organ wskazał przy tym, że K. i C. S. nie stali się prawnymi właścicielami ww. pojazdu, ponieważ skuteczne przeniesienie własności może nastąpić jedynie przez niekwestionowanego właściciela. Na koniec organ stwierdził, iż w sprawie wyszły (jak wynika z powyższego nowe okoliczności faktyczne) i zaistniała przesłanka z art. 145 § 1 k.p.a. do weryfikacji ostatecznej decyzji Starosty [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00