Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 listopada 2011 r., sygn. I SA/Gl 358/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej, Sędziowie WSA Bożena Suleja (spr.),, Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Protokolant Oleg Marcinowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 listopada 2011 r. sprawy ze skargi A S.A. w C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ulgi płatniczej - umorzenia zaległości podatkowej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. działając na podstawie art. 17, 18, 21 ust. 1 ustawy z dnia 12.10.1994r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (tj. Dz. U. z 2001r. Nr 79 poz. 856), oraz art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. Nr 8 z 2005r. poz. 60 ze zm., dalej zwaną O.p.) - po rozpatrzeniu odwołania A S.A. z siedzibą w C. od decyzji Wójta Gminy M. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości w podatku od nieruchomości za lata 2000-2001 - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Kolegium wskazało, iż wnioskiem z dnia 29 września 2009r. strona reprezentowana przez pełnomocnika zwróciła się do Wójta Gminy M. o umorzenie zaległości podatkowej w podatku od nieruchomości wraz z odsetkami za zwłokę. W uzasadnieniu wniosku pełnomocnik wskazał, iż spółka znajduje się obecnie w fazie restrukturyzacji na podstawie planu restrukturyzacyjnego na okres od 2009 - 2013, którego wdrożenie przywróci podatnikowi zdolność do konkurowania na rynku bez wspierania środkami publicznymi. Wskazał na znaczne zadłużenie podatnika, wysokie koszty działalności generowane przez zbędny majątek i zaległe zobowiązania, ograniczone możliwości prowadzenia działalności usługowej oraz planowany niedobór gotówkowy za 2009r. Zdaniem pełnomocnika strony okoliczności te spełniają przesłanki istnienia "ważnego interesu podatnika", gdyż z uwagi na swoją sytuację ekonomiczną Spółka nie jest w stanie uregulować zadłużenia z obecnie prowadzonej działalności. Spełniona jest również przesłanka "interesu publicznego", który przejawia się w ewentualnych skutkach dla miejsc pracy pracowników Spółki oraz podmiotów, z którymi jest związana. Pełnomocnik wskazał także, iż podatnik spełnia wymogi uzyskania pomocy przewidziane w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 września 2007r. "w sprawie szczegółowych warunków udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację", które znajduje zastosowanie z uwagi na rodzaj działalności faktycznie wykonywanej poprzez stronę - głównym bowiem przedmiotem działalności jest świadczenie usług o charakterze energetycznym na rzecz innych podmiotów, a nie produkcja hutnicza.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00