Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 października 2011 r., sygn. II SA/Wa 1000/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Mierzejewska Sędziowie WSA Sławomir Antoniuk (spr.) Andrzej Góraj Protokolant Sekretarz sądowy Sylwia Mikuła po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2011 r. sprawy ze skargi E. Z. na decyzję Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji - oddala skargę -
Uzasadnienie
Minister Obrony Narodowej decyzją z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 127 § 3 i art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] grudnia 2000 r. nr [...] w części dotyczącej stwierdzenia, że [...] E. Z. pozostaje zwolniony z zawodowej służby wojskowej z dniem 6 maja 1974 r.
W uzasadnieniu powyższej decyzji Minister Obrony Narodowej podniósł, iż [...] E. Z. wyrokiem Sądu [...] z dnia [...] marca 1974 r. sygn. akt [...] został skazany na karę roku pozbawienia wolności, karę dodatkową grzywny i degradację. Rozkazem personalnym nr [...] (pkt 21) z dnia [...] lipca 1974 r. Dowódcy [...], [...] został zwolniony z zawodowej służby wojskowej. Wskutek kasacji wniesionej przez Naczelnego Prokuratora Wojskowego, Sąd Najwyższy - Izba Wojskowa, wyrokiem z dnia [...] września 1999 r. sygn. akt [...] uchylił zaskarżony wyrok Sądu [...].
W następstwie wyroku Sądu Najwyższego - Izby Wojskowej - Minister Obrony Narodowej decyzją z dnia [...] grudnia 2000 r. nr [...] w punkcie 1 uchylił punkt 21 rozkazu personalnego z dnia [...] lipca 1974 r. Dowódcy [...] w sprawie zwolnienia wnioskodawcy z zawodowej służby wojskowej i w punkcie 2 stwierdził, że E. Z. pozostaje zwolniony z zawodowej służby wojskowej z dniem 6 maja 1974 r. z zachowaniem wszystkich uprawnień przysługujących żołnierzowi zawodowemu zwolnionemu z tej służby z przyczyn, które nie powodują utraty tych uprawnień. W wyniku złożonego przez E. Z. odwołania - Minister Obrony Narodowej decyzją z dnia [...] lutego 2001 r. nr [...] utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] grudnia 2000 r. W decyzji tej organ wskazał, że przywrócenie do zawodowej służby wojskowej następuje na wniosek żołnierza, o ile spełnia on wymogi w zakresie wieku oraz zdolności fizycznych i psychicznych. Na podstawie orzeczenia Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej w [...] z dnia [...] lutego 2001 r. nr [...] E. Z. został uznany za niezdolnego do zawodowej służby wojskowej.