Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 padziernika 2011 r., sygn. II SA/Wa 983/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj Sędziowie WSA Teresa Zyglewska Olga Żurawska - Matusiak (spr.) Protokolant referent stażysta Marcin Borkowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 października 2011 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie obniżenia dodatku służbowego 1) stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz uchyla rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z [...] stycznia 2011 r. 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

Uzasadnienie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji decyzją nr [...] z [...] marca 2011 r., wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji nr [...] z [...] stycznia 2011 r. w przedmiocie obniżenia D. K. (dalej jako skarżący) dodatku służbowego o 30 % otrzymywanej stawki, tj. do kwoty 455 zł od dnia [...] lutego 2011 r.

Do wydania powyższych rozstrzygnięć doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Skarżący pełni służbę w [...] na stanowisku [...] .

Rozkazem personalnym nr [...] z [...] stycznia 2011 r. Komendant Główny Policji, działając na podstawie § 9 ust. 5 w zw. z § 8 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. Nr 152, poz. 1732, ze zm.), obniżył skarżącemu z dniem [...] lutego 2011 r. dodatek służbowy o 30 % otrzymywanej stawki, tj. do 455 zł.

W uzasadnieniu rozkazu organ I instancji wskazał, że skarżący w roku 2010 nie świadczył służby z powodu choroby trwającej ponad 280 dni, przebywając na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim od [...] marca 2010 r. do [...] grudnia 2010 r. Od 1 stycznia 2011 r. do chwili obecnej przebywa również na nieprzerwanym zwolnieniu lekarskim. Z tego powodu nie realizuje obowiązków służbowych. Zadania te wykonują inni funkcjonariusze właściwego Wydziału. W tej sytuacji organ stwierdził, że otrzymywana przez policjanta kwota dodatku służbowego w żaden sposób nie koresponduje z treścią § 9 ust. 2 powołanego rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego, zgodnie z którym przyznanie i wysokość dodatku służbowego uzależniona jest od oceny wywiązywania się przez policjanta z obowiązków oraz realizacji zadań i czynności służbowych, ze szczególnym uwzględnieniem ich charakteru i zakresu oraz rodzaju posiadanych przez policjanta kwalifikacji zawodowych. W myśl § 9 ust. 5, w związku z § 8 ust. 5 pkt. 2 tego rozporządzenia, wysokość dodatku służbowego została pozostawiona uznaniu przełożonego, który od własnej oceny sposobu wywiązywania się policjanta z obowiązków oraz realizacji przez niego zadań i czynności służbowych może obniżyć dodatek do wysokości 30% otrzymywanej stawki. Dlatego też, w ocenie organu, obniżenie skarżącemu dodatku służbowego jest zgodne z treścią powołanego przepisu. Policjant, który od kilku miesięcy nie realizuje absolutnie żadnych zadań i czynności służbowych nie może otrzymywać dodatku służbowego w dotychczas przyznanej kwocie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00