Orzeczenie
Wyrok WSA w Opolu z dnia 5 kwietnia 2011 r., sygn. II SA/Op 700/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska - spr. Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Protokolant Sekretarz sądowy Mariola Górska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie obniżenia dodatku służbowego funkcjonariusza Policji 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą decyzję Komendanta Powiatowego Policji w K. z dnia [...], nr [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3) zasądza od Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu na rzecz J. P. kwotę 257 (dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Komendant Powiatowy Policji w K., rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...], na podstawie art. 32 ust. 1, art. 104 ust. 3 i art. 106 ust. 1 oraz art. 121 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jednolity z 2007 r., Dz. U. Nr 43, poz. 277 ze zm.) oraz § 9 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. Nr 152, poz. 1732 ze zm.), z dniem 1 września 2010 r. obniżył asp. szt. J. P. dodatek służbowy o 15% otrzymywanej stawki, tj. do kwoty 417 zł miesięcznie.
Na podstawie art. 108 K.p.a. nadano decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.
W uzasadnieniu podano, że w wyniku przebywania na długotrwałym zwolnieniu lekarskim w okresie od 31 maja 2010 r. do 17 sierpnia 2010 r. i niezrealizowania żadnych zadań i czynności służbowych kwota otrzymywanego dodatku służbowego nie koresponduje z treścią § 9 ust. 2 wskazanego rozporządzenia. Komendant Powiatowy Policji wyjaśnił, że stosownie do § 9 ust. 5 w związku z § 8 ust. 5 pkt 2 ww rozporządzenia, w szczególnie uzasadnionych przypadkach dodatek służbowy podlega obniżeniu w zależności od oceny wywiązywania się przez policjanta z obowiązków oraz realizacji przez niego zadań i czynności służbowych, nie więcej niż o 30 % otrzymywanej stawki. Argumentował, że długotrwała przerwa w pełnieniu służby i niezrealizowanie zadań służbowych mają wpływ na wysokość dodatku służbowego, zaś absencja chorobowa dodatkowo powoduje, że obowiązki policjanta realizowane są przez innych funkcjonariuszy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right