Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 5 kwietnia 2011 r., sygn. II SA/Op 700/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska - spr. Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Protokolant Sekretarz sądowy Mariola Górska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi J. P. na decyzję Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu z dnia [...], nr [...] w przedmiocie obniżenia dodatku służbowego funkcjonariusza Policji 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą decyzję Komendanta Powiatowego Policji w K. z dnia [...], nr [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3) zasądza od Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu na rzecz J. P. kwotę 257 (dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Komendant Powiatowy Policji w K., rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...], na podstawie art. 32 ust. 1, art. 104 ust. 3 i art. 106 ust. 1 oraz art. 121 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jednolity z 2007 r., Dz. U. Nr 43, poz. 277 ze zm.) oraz § 9 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. Nr 152, poz. 1732 ze zm.), z dniem 1 września 2010 r. obniżył asp. szt. J. P. dodatek służbowy o 15% otrzymywanej stawki, tj. do kwoty 417 zł miesięcznie.

Na podstawie art. 108 K.p.a. nadano decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu podano, że w wyniku przebywania na długotrwałym zwolnieniu lekarskim w okresie od 31 maja 2010 r. do 17 sierpnia 2010 r. i niezrealizowania żadnych zadań i czynności służbowych kwota otrzymywanego dodatku służbowego nie koresponduje z treścią § 9 ust. 2 wskazanego rozporządzenia. Komendant Powiatowy Policji wyjaśnił, że stosownie do § 9 ust. 5 w związku z § 8 ust. 5 pkt 2 ww rozporządzenia, w szczególnie uzasadnionych przypadkach dodatek służbowy podlega obniżeniu w zależności od oceny wywiązywania się przez policjanta z obowiązków oraz realizacji przez niego zadań i czynności służbowych, nie więcej niż o 30 % otrzymywanej stawki. Argumentował, że długotrwała przerwa w pełnieniu służby i niezrealizowanie zadań służbowych mają wpływ na wysokość dodatku służbowego, zaś absencja chorobowa dodatkowo powoduje, że obowiązki policjanta realizowane są przez innych funkcjonariuszy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00