Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 października 2011 r., sygn. I SA/Gl 547/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Winiarski (spr.), Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędzia WSA Teresa Randak, Protokolant Izabela Maj-Dziubańska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 października 2011 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. w B. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

1. W dniu 26 listopada 2008 r. do organu interpretacyjnego wpłynął wniosek A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, m.in. w zakresie możliwości zaliczenia do koszów uzyskania przychodów podatku od czynności cywilnoprawnych poniesionego w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie. W dniu 4 lipca 2008 r. zwyczajne zgromadzenie wspólników ww. Spółki podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego oraz o dopłatach.

Zarówno podwyższenie kapitału zakładowego, jak również dopłaty zostały przez Spółkę opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Spółka złożyła deklaracje PCC-3 oraz dokonała zapłaty podatku.

Spółka ponadto zaliczyła kwotę podatku od czynności cywilnoprawnych do kosztów uzyskania przychodów w momencie faktycznego poniesienia (zapłaty).

Obowiązek dopłat został na wspólników nałożony zgodnie z art. 177-179 K.s.h. oraz zgodnie z § 8 umowy Spółki.

W związku z powyższym zadane zostało następujące pytanie:

Czy kwota podatku od czynności cywilnoprawnych, zapłacona m.in. z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego, stanowi koszt uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm., dalej zwana "updop") kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00