Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 września 2011 r., sygn. VI SA/Wa 1069/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Grzelak Sędzia WSA Dorota Wdowiak Protokolant ref. staż. Monika Piotrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 września 2011 r. sprawy ze skargi A. S. na uchwałę Komisji Egzaminacyjnej II stopnia przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw odwołań od wyników egzaminu radcowskiego z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu radcowskiego oddala skargę

Uzasadnienie

Komisja Egzaminacyjna Nr [...] do spraw egzaminu radcowskiego przy Ministrze Sprawiedliwości, z siedzibą w [...], uchwałą nr [...] z dnia [...] lipca 2010 r. w sprawie ustalenia wyniku egzaminu radcowskiego stwierdziła, iż A. S. (dalej: zdająca, skarżąca) uzyskała negatywny wynik z egzaminu radcowskiego.

Komisja Egzaminacyjna wskazała, iż zdająca z części pierwszej egzaminu otrzymała ocenę: dobry, z drugiej części egzaminu ocenę: dostateczny, z trzeciej części ocenę: niedostateczny, z czwartej części ocenę; dobry oraz z piątej części ocenę: niedostateczny. Powołując się na treść przepisu art. 366 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U. z 2010 r. Nr 10, poz. 65, z późn. zm.), który to przepis określa, że pozytywny wynik z egzaminu radcowskiego, otrzymuje zdający, który z każdej części egzaminu radcowskiego otrzymał ocenę pozytywną, Komisja wskazała, iż zdająca uzyskała wynik negatywny z egzaminu radcowskiego.

Zdająca, składając odwołanie do Komisji Egzaminacyjnej II stopnia, zakwestionowała stanowisko i wnioski egzaminatorów oceniających pracę z zakresu prawa cywilnego oraz administracyjnego, zarzucając uchwale:

1. Naruszenie przepisu art. 364 ust. 1 ustawy o radcach prawnych, poprzez nienależyte sprawdzenie przygotowania prawniczego zdającej do wykonywania zawodu radcy prawnego, w tym wiedzy z zakresu prawa i umiejętności jej praktycznego zastosowania (w szczególności z zakresu materialnego i procesowego prawa cywilnego i administracyjnego oraz postępowania sądowo-administracyjnego), polegające na dokonaniu nietrafnej oceny prac pisemnych z zadań z zakresu prawa cywilnego i administracyjnego w oparciu o niezasadne zakwestionowanie przyjętych przez zdającą rozwiązań, obiektywnie poprawnych i dopuszczalnych w świetle obowiązującego prawa, doktryny i judykatury, a zatem w sposób subiektywny i arbitralny, a ponadto w oparciu o zastrzeżenia bezzasadne pod względem merytorycznym, sprzeczne z zasadami logiki i wskazaniami wiedzy prawniczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00