Orzeczenie
Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 13 wrzenia 2011 r., sygn. I SA/Rz 447/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Kazimierz Włoch /spr./ Sędziowie WSA Tomasz Smoleń NSA Jacek Surmacz Protokolant ref.st. Joanna Migacz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 września 2011r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych - oddala skargę
Uzasadnienie
Indywidualną interpretacją z dnia [...] marca 2011r. nr [...] Minister Finansów po rozpoznaniu wniosku "A" sp. z o.o w R. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania odsetki i prowizje od pożyczek udzielonych Spółce przez jej wspólników stanowią bez żadnych ograniczeń koszt wytworzenia środka trwałego w części dotyczącej prowizji, uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, natomiast jeśli chodzi o odsetki - za nieprawidłowe.
Wnioskodawca zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji, podając iż jest spółką celową, zawiązaną w lutym 2009r. do przejęcia i ukończenia inwestycji budowlanej polegającej na budowie centrum handlowo-rozrywkowego, rozpoczętej do tej pory przez inny podmiot. Wnioskodawca nabył wymienioną nieukończoną inwestycję, tj. nieruchomość wraz z naniesieniami, od komornika sądowego w toku postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko dotychczasowemu inwestorowi, na wniosek jego wierzycieli.
Począwszy od 2009r. Spółka nabywała wierzytelności wobec poprzedniego inwestora, od osób trzecich w drodze umów cesji oraz zawierała porozumienia z jego wierzycielami, nabywając spłacone wierzytelności na zasadzie art. 518 § 1 pkt 2) i pkt 3) kodeksu cywilnego.
Wnioskodawca jako oferujący najwyższą cenę nabycia nieruchomości w toku przeprowadzonej licytacji komorniczej, uzyskał przybicie od komornika w dniu 25 lutego 2010r., a następnie przysądzenie własności w dniu 15 marca 2010r., które stało się prawomocne w dniu 31 marca 2010r. Z tym dniem nabył zatem prawo własności nieruchomości wraz z istniejącą zabudową, czyli przejął rozpoczętą inwestycję. Na poczet ceny nabycia licytowanych nieruchomości, wnioskodawca zaliczył część nabytych uprzednio wierzytelności poprzedniego inwestora, a cześć ceny sprzedaży zapłacił w gotówce.