Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 wrzenia 2011 r., sygn. III SA/Łd 665/11

 

Dnia 6 września 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Nowacki Sędziowie Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski (spr.) Protokolant asystent sędziego Anna Łuczyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2011 roku sprawy ze skargi Stołecznego Ośrodka Osób Nietrzeźwych w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu tytułów wykonawczych 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] z dnia [...], nr [...]; 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz strony skarżącej - Stołecznego Ośrodka Osób Nietrzeźwych w W. kwotę 100,00 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Izba Wytrzeźwień w W (obecnie Stołeczny Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych w W.) wystawiła w dniu [...] r. tytuł wykonawczy nr [...] obejmujący zaległość z tytułu pobytu w izbie wytrzeźwień W. K.w dniu [...] r. i skierowała go do przymusowej realizacji w trybie postępowania egzekucyjnego do Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł..

Postanowieniem z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł.działając na podstawie art. 29 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.), zwrócił w/w tytuł wykonawczy. Uzasadniając wskazał, iż zgodnie z art. 29 § 1 powołanej ustawy organ egzekucyjny bada z urzędu dopuszczalność egzekucji administracyjnej. Przepis art. 29 § 2 tej ustawy zobowiązuje do niepodejmowania egzekucji, jeżeli jest ona niedopuszczalna. W myśl natomiast art. 2 § 1 ustawy, przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) stosuje się do podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetu państwa oraz budżetu jednostek samorządu terytorialnego, do których ustalania lub określania uprawnione są organy podatkowe. Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień ma charakter opłaty administracyjnej i jest świadczeniem wynikającym ze stosunku publicznoprawnego, do którego zastosowanie mają przepisy ustawy - Ordynacja Podatkowa, m. in art. 70, który stanowi, że należność przedawnia się po upływie 5 lat od dnia, w którym stała się wymagalna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00