Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 grudnia 2010 r., sygn. III SA/Łd 615/10

 

Dnia 29 grudnia 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Irena Krzemieniewska Sędziowie Sędzia NSA Teresa Rutkowska Sędzia WSA Małgorzata Łuczyńska (spr.) Protokolant Asystent sędziego Dominika Trella po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2010 roku sprawy ze skargi Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zwrotu tytułu wykonawczego 1. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł. z dnia [...] roku nr [...]; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych w W. kwotę 100,- (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

W dniu 21 grudnia 2010 roku Izba Wytrzeźwień [...] W. wystawiła tytuł wykonawczy Nr [...], obejmujący zaległość z tytułu niezapłacenia należności za pobyt w Izbie Wytrzeźwień w dniu 9 grudnia 2000 roku i skierowała go do przymusowej realizacji w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji do Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł.-W.

Postanowieniem z dnia [...], Nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego Ł. - W. na podstawie art. 29 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.), zwrócił tytuł wykonawczy nr [...] wystawiony wobec Z. N. [...] Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych w W. (poprzednia nazwa Izba Wytrzeźwień [...] W.). W uzasadnieniu postanowienia organ egzekucyjny wskazał, iż zgodnie z art. 29 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, organ egzekucyjny bada z urzędu dopuszczalność egzekucji administracyjnej; organ ten nie jest natomiast uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Jeżeli obowiązek, którego dotyczy tytuł wykonawczy, nie podlega egzekucji administracyjnej lub tytuł wykonawczy nie spełnia wymogów określonych w art. 27 § 1 i 2, organ egzekucyjny nie przystępuje do egzekucji, zwracając tytuł wierzycielowi (art. 29 § 2 ustawy). W myśl natomiast art. 2 § 1 ustawy, przepisy ustawy Ordynacja podatkowa stosuje się do podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetu państwa oraz budżetu jednostek samorządu terytorialnego, do których ustalania lub określania uprawnione są organy podatkowe. Opłata za pobyt w Izbie Wytrzeźwień ma charakter opłaty administracyjnej i jest świadczeniem wynikającym ze stosunku publicznoprawnego, do którego zastosowanie mają przepisy ustawy - Ordynacja Podatkowa, m. in art. 70, który stanowi, że należność przedawnia się po upływie 5 lat od dnia, w którym stała się wymagalna. Błędne jest zatem stanowisko wierzyciela, że opłata za pobyt w Izbie Wytrzeźwień ma charakter świadczenia cywilnoprawnego i ma do niej zastosowanie 10-letni termin przedawnienia wynikający z art. 118 Kodeksu cywilnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00