Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 20 wrzenia 2011 r., sygn. IV SA/Gl 892/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Walentek (spr.) Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz - Kunicka Protokolant Paulina Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 września 2011 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie funkcjonariuszy Policji uchyla zaskarżoną decyzję i określa, że nie może być wykonana

Uzasadnienie

Rozkazem personalnym z dnia [...] r. Nr [...] Komendant Miejski Policji w C. odwołał mł. insp. T.K. z zajmowanego stanowiska Komendanta Komisariatu Policji VI Komendy Miejskiej Policji w C. z dniem [...] r. i z dniem [...]r. przeniósł go do swojej dyspozycji zgodnie z art. 6e ust. 1 i 3 ustawy z dnia 06 kwietnia 1990 r. o Policji. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Organ podał, że odwołanie ze stanowiska służbowego podyktowane jest utratą zaufania przełożonych do policjanta.

W odwołaniu od powyższej decyzji T. K. wniósł o jej uchylenie wskazując na brak rozpatrzenia materiału zebranego w sprawie oraz uzasadnienia faktycznego, a także na bezzasadne nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności.

Komendant Wojewódzki Policji w K. uwzględnił odwołanie i decyzją Nr [...] z dnia [...]r. uchylił zaskarżony rozkaz personalny w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji. Organ uznał, że uzasadnienie decyzji wymaga uzupełnienia, albowiem nie zawiera przyczyn, które wpłynęły na utratę zaufania do osoby podwładnej.

Następnie rozkazem personalnym Nr [...] z dnia [...]r., wydanym na podstawie art. 6e ust. 1 i 3 ustawy z dnia 06 kwietnia 1990 r. o Policji, Komendant Miejski Policji w C. odwołał mł. insp. T.K. ze stanowiska Komendanta Komisariatu Policji VI w C. z dniem [...]r. i przeniósł go do swojej dyspozycji z dniem [...]r.

W uzasadnieniu organ wskazał, że w toku postępowania włączono do sprawy materiał dowodowy z lat [...] zawierający przykłady zachowań T.K. , które negatywnie rzutują na ocenę pełnionej przez niego funkcji. Były to między innymi opieszałe wykonywanie poleceń przełożonych w zakresie rozliczania i archiwizowania dokumentacji niejawnej, niewykonanie poleceń w zakresie przekazywania materiałów postępowań dotyczących czynów karalnych popełnionych przez nieletnich do Zespołu Nieletnich KMP w C. celem dalszego ich prowadzenia, prawidłowego ewidencjonowania i powierzania środków trwałych, obecności przełożonych przy tankowaniu paliwa do radiowozów, niestaranne wykonywanie poleceń dotyczących kwartalnego rozliczania dzienników korespondencji spraw niezałatwionych oraz szereg nieprawidłowości z lat [...] ujawnionych i udokumentowanych w przeprowadzanych kontrolach Komisariatu Policji VI w C. odnoszących się w większości do wykonywania zadań z zakresu służby prewencyjnej. Organ wskazał także, że zebrany materiał dowodowy zawiera przykłady nieprawidłowości, które miały różny charakter i ciężar gatunkowy. Oceniane jako całość w ciągu zdarzeń występujących na przestrzeni lat [...] wskazują na niewłaściwy sposób pełnienia funkcji komendanta. Kompleksowa ocena pracy, szczególnie za okres ostatnich 2 lat, spowodowała utratę zaufania Komendanta Miejskiego Policji oraz jego zastępców. Organ zaznaczył, że wzięto w niej pod uwagę między innymi styl zarządzania kierowaną jednostką, sposób podejścia do rozwiązywania problemów, stosunek do przełożonych, wykonywanie wydawanych przez nich poleceń, usuwanie stwierdzonych nieprawidłowości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00