Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 lutego 2015 r., sygn. III SA/Kr 1316/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Wołek Sędziowie WSA Barbara Pasternak WSA Maria Zawadzka (spr.) Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lutego 2015 r. sprawy ze skargi J. D. na orzeczenie Okręgowej Komisji Lekarskiej [ ] z dnia 18 czerwca 2014r. nr [ ] w przedmiocie uznania za niezdolnego do służby w Policji uchyla zaskarżone orzeczenie oraz poprzedzające je orzeczenie organu pierwszej instancji
Uzasadnienie
Orzeczeniem nr [...] z dnia [...] 2014 r. Wojewódzka Komisja Lekarska MSW (dalej: "Wojewódzka Komisja Lekarska" lub "organ I instancji") uznała kandydującego do służby w policji skarżącego J. D. za niezdolnego do służby w Policji z powodu szpecących tatuaży na przedramieniu lewym i prawym podudziu, z powołaniem się na "§ 2 p. 4 "N". Orzeczenie nie zawierało uzasadnienia.
Odwołanie od powyższego orzeczenia wniósł skarżący. Ocenił, że tatuaż, na przedramieniu to zdanie po łacinie "żyj życiem" i nie jest obraźliwy, a tatuaż na prawym podudziu niczego nie symbolizuje i skarżący byłby skłonny go usunąć ale nie stać go na taki zabieg. Skarżący dodał, że nie narusza porządku prawnego, posiada rodzinę i staraniem o pracę w policji chciał zapewnić sobie i rodzinie stabilny byt. Ponadto wszystkie dotychczasowe testy i badania były dla niego pozytywne, natomiast zaskarżone orzeczenie jest dla niego krzywdzące i dyskryminujące.
Orzeczeniem nr [...] z dnia 18 czerwca 2014 r. Okręgowa Komisja Lekarska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (dalej: "Okręgowa Komisja Lekarska" lub "organ II instancji"), na podstawie dokonanego rozpoznania: "Rozległe tatuaże na ramieniu prawym, przedramieniu lewym i prawym podudziu szpecące § 2 p 4 N", uznała skarżącego za niezdolnego do służby w Policji. Orzeczenie nie zawierało uzasadnienia.