Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 sierpnia 2011 r., sygn. V SA/Wa 551/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA - Barbara Mleczko - Jabłońska, Sędzia WSA - Irena Jakubiec - Kudiura, Sędzia WSA - Beata Blankiewicz - Wóltańska (spr.), , Protokolant : specjalista - Marcin Wacławek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi A.S. na decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie wydalenia z terytorium RP; oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] grudnia 2005 r. w W. A.S. (obywatel L.) został zatrzymany przez funkcjonariuszy [...], z uwagi na podejrzenie nielegalnego pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (notatki służbowe, protokół zatrzymania).

Wnioskiem z [...] grudnia 2005 r. Komendant Stołeczny Policji zwrócił się do Wojewody M. o wydanie decyzji o wydaleniu cudzoziemca z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ze względu na wystąpienie okoliczności z art. 88 ust 1 pkt 1, 3, 5, i 7 lit. b ustawy z dnia 13 czerwca 2006 r. o cudzoziemcach. Wskazał że cudzoziemiec przebywa na terytorium RP bez paszportu, ważnej wizy lub zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, stały lub pobyt rezydenta długoterminowego WE. Ponadto wskazał, iż obywatel L. nie posiada środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów pobytu oraz powrotu do kraju pochodzenia oraz podkreślił, że figuruje on w wykazie osób niepożądanych na terytorium RP.

Postanowieniem z [...] grudnia 2005 r. sygn. akt [...] Sąd Rejonowy dla W. zastosował wobec cudzoziemca areszt w celu wydalenia na okres dziewięćdziesięciu dni.

Decyzją z [...] grudnia 2005 r. nr [...] Wojewoda M. orzekł o wydaleniu A. S. z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i decyzji tej nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

W uzasadnieniu organ wskazał, iż cudzoziemiec przebywa na terytorium RP nielegalnie i nie posiada środków finansowych wystarczających na pokrycie kosztów pobytu, nie mogąc jednocześnie wskazać wiarygodnych źródeł ich uzyskania, czym wyczerpuje przesłankę określoną przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2003 r. nr 128, poz. 1175 z późn. zm.) - dalej: ustawa o cudzoziemcach. Organ wyjaśnił, że decyzją Wojewody M. z [...] marca 2005 r. nr [...] odmówiono cudzoziemcowi udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas na czas oznaczony oraz zobowiązano go do opuszczenia terytorium kraju. Decyzja ta została utrzymana w mocy rozstrzygnięciem Prezesa Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców, lecz obywatel L.nie opuścił terytorium RP w terminie w niej wskazanym, co wyczerpało dyspozycję przepisu art. 88 ust. 1 pkt 7 ustawy o cudzoziemcach. Ponadto decyzją wydaną w 1997 r. Wojewoda W. rozstrzygnął o wydaleniu cudzoziemca, jednak Wojewoda M. w 2005 r. stwierdził wygaśnięcie powyższej decyzji, a Prezes Urzędu do Spraw Repatriacji i Cudzoziemców rozstrzygając sprawę w wyniku złożonego odwołania utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00