Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 sierpnia 2011 r., sygn. IV SA/Gl 472/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Adam Mikusiński (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant Paulina Kowalczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lipca 2011 r. sprawy ze skargi H.M. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w T. orzekł o braku podstaw do stwierdzenia u H. M. choroby zawodowej uszkodzenia słuchu, wymienionej w poz. 21 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115).

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia powołano się na ustalenia dotyczące przebiegu zatrudnienia strony, która pracując w latach [...] - [...], w A w P. była narażona na hałas stwarzający ryzyko uszkodzenia słuchu.

Podkreślono jednak, że lekarze orzecznicy dwóch kompetentnych placówek medycznych stwierdzili brak podstaw do rozpoznania u wyżej wymienionego choroby zawodowej. H. M. został bowiem w toku postępowania poddany badaniom w Poradni Chorób Zawodowych w S. Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w K. (orzeczenie z dnia [...] r.), które jakkolwiek wykazały u niego obustronne odbiorcze uszkodzenie słuchu i przesunięcie progu słuchu określone jako średnia arytmetyczna dla częstotliwości 1,2,3 kHz wynoszące dla ucha prawego [...] dB, a dla ucha lewego [...] dB, to jednak wykazały, że znaczna progresja niedosłuchu nastąpiła w okresie od [...] r. do [...]r., a więc już po ustaniu narażenia zawodowego. Nadto ustalono, że nietypowy (płaski) przebieg krzywej powietrznej obustronnie oraz brak potwierdzenia w badaniach ślimakowego charakteru uszkodzenia słuchu wskazuje na pozazawodową etiologię schorzenia. Następnie, to jest w orzeczeniu z dnia [...] r. lekarze Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. stwierdzili u wyżej wymienionego obustronny niedosłuch typu odbiorczego o lokalizacji ślimakowej, średnie podwyższenie progu słuchu wynoszące dla ucha prawego i ucha lewego [...] dB. Także oni stwierdzili przy tym, iż zgodnie z wiedzą medyczną uszkodzenie słuchu spowodowane działaniem hałasu występuje na skutek wieloletniej ekspozycji na działanie hałasu i charakteryzuje się tym, że nie ulega dalszej progresji po zakończeniu ekspozycji, a zatem stwierdzony aktualnie u badanego rozwój niedosłuchu nie pozwala na ustalenie związku przyczynowo-skutkowego z warunkami pracy i na rozpoznanie choroby zawodowej narządu słuchu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00