Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 19 lipca 2011 r., sygn. II SA/Op 157/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Sędziowie Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędzia WSA Elżbieta Naumowicz (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Agnieszka Jurek po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 lipca 2011 r. sprawy ze skargi B. Z. na decyzję Wojewody Opolskiego z dnia [...], nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3) zasądza od Wojewody Opolskiego na rzecz skarżącej B. Z. kwotę 500 (pięćset) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 17 grudnia 2010 r. B. Z. wystąpiła do Starosty Prudnickiego o pozwolenie na budowę na działce nr ewid. A w T., przedkładając projekt budowlany budynku gospodarczo-garażowego wolnostojącego parterowego, niepodpiwniczonego z poddaszem nieużytkowym, typ "G-8.12".

Postanowieniem z dnia 30 grudnia 2010 r., opartym o przepis art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane , Starosta Prudnicki nałożył na inwestorkę obowiązek poprawienia dokumentacji w terminie 14 dni, poprzez doprowadzenie projektu zagospodarowania w zakresie lokalizacji budynku gospodarczo-garażowego do zgodności z warunkami usytuowania określonymi w § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, z uwagi na wysokość budynku oraz wyjaśnienie i podanie prawidłowych danych technicznych określonych w projekcie pkt 2 opisu z uwagi na dokonane zmiany wymiarów budynku. W dniu 10 stycznia 2011 r. B. Z. przedłożyła poprawiony projekt wraz z wyjaśnieniem, że zgodnie z treścią § 6 i § 12 rozporządzenia wysokość jej budynku wynosi 2,65m.

Decyzją z dnia [...], nr [...], Starosta Prudnicki odmówił zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę, stwierdzając, że wysokość budynku do kalenicy wynosi 5,96m, przy czym w charakterystyce budynku podano w projekcie wysokość 5,96/2,88 bez bliższego wyjaśnienia tych wymiarów, zaś z części opisowej wynika, że projektowany budynek gospodarczo-garażowy jest obiektem wolnostojącym, usytuowanym w granicy działki i w przyszłości będzie w zabudowie bliźniaczej. Dalej organ wskazał, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wsi T. nie dopuszcza sytuowania budynku przy granicy działki. Nie podzielając argumentu, że przedstawiony projekt spełnia warunki określone w planie oraz w § 12 rozporządzenia, Starosta wywiódł ponadto, że zezwolenie na budowę w granicy tego budynku od strony południowej działki sąsiedniej nr B w znacznym stopniu spowodowałoby poszerzenie obszaru oddziaływania obiektu, a tym samym ograniczyłoby możliwości projektowe obiektów budowlanych na tej działce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00