Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 lipca 2011 r., sygn. II SA/Ol 389/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Grzegorz Knop po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lipca 2011 r. sprawy ze skargi S. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia "[...]" S. J. zwróciła się do Urzędu Gminy w "[...]" o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem J. J.

Wójt Gminy "[...]" decyzją z dnia "[...]" odmówił wnioskodawczyni przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad mężem. Uzasadniając swoje stanowisko wskazał, iż świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, decyzją z dnia "[...]", uchyliło w całości decyzję Wójta Gminy "[...]". W uzasadnieniu swego stanowiska wskazało, iż organ pierwszej instancji nie zbadał wszystkich warunków uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego i nie sprawdził, czy wnioskodawczyni rzeczywiście sprawuje opiekę nad mężem i w związku z tym nie podejmuje zatrudnienia. Podniosło, iż pozostawanie w związku małżeńskim osoby wymagającej opieki nie może stanowić podstawy odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy, Wójt Gminy "[...]" decyzją z dnia "[...]", znak: "[...]", odmówił S. J. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku z opieką nad osobą niepełnosprawną, wnioskowanego na męża J. J. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia wskazał art. 2 pkt 2, art. 3 pkt 11 i 21, art. 17 ust. 1 pkt 2 i ust. 5 pkt 2 lit. a i art. 20 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006r. Nr 139, poz. 992 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej jako: k.p.a.). W uzasadnieniu decyzji podniósł m.in., że pomimo zmiany, przepisów ustępu 1 art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych i rozszerzeniu kręgu podmiotów uprawnionych do świadczenia o osoby, na których zgodnie z przepisami ciąży obowiązek alimentacyjny ustawodawca nie przewidział możliwości przyznania świadczenia pielęgnacyjnego małżonkowi wymagającemu opieki, jeżeli pozostaje on w związku małżeńskim. Art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim - taka sytuacja występuje w niniejszej sprawie. Dokonane w tym przepisie wyłączenie stanowi zamknięty katalog przyczyn, a tym samym przyznanie świadczenia przez organ nie ma charakteru uznaniowego. Wykładnia zaś przepisów dokonywana przez organy administracji musi być zawsze przeprowadzana w granicach i na podstawie prawa, a punktem wyjścia wszelkiej interpretacji jest wykładnia językowa. ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm., dalej jako: k.r.o.) nie przewiduje istnienia obowiązku alimentacyjnego między małżonkami i normuje jedynie obowiązek alimentacyjny między małżonkami rozwiedzionymi i w stosunku do których orzeczono separację. Dodał, że obowiązek alimentacyjny wynikający z art. 130 k.r.o. nie jest tożsamy z obowiązkiem przyczyniania się do kosztów utrzymania rodziny, o którym stanowi art. 27 powyższej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00