Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 4 padziernika 2011 r., sygn. II SA/Ol 606/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędzia WSA Adam Matuszak (spr.) Protokolant Sekretarz sądowy Grzegorz Knop po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 października 2011 r. sprawy ze skargi M. L.-M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia "[...]" M.L.-M. zwróciła się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w "[...]" o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką E.L. Do wniosku dołączono m.in. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności na stałe E.L. z dnia "[...]" oraz zaświadczenie potwierdzające, iż R. L. (mąż E.L.) jest zatrudniony w "[...]" na czas nieokreślony.

Decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w "[...]", powołując się na wystąpienie w sprawie negatywnej przesłanki przyznania świadczenia pielęgnacyjnego określonej w art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. "a" ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (DZ. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.), tj. pozostawania matki wnioskodawczyni w związku małżeńskim, odmówił M.L.-M. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką E.L. Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia "[...]" uchyliło w całości powyższą decyzję organu pierwszej instancji wskazując, iż organ przyjął błędną wykładnię art. 17 ust.5 pkt 2 lit. "a" ustawy o świadczeniach rodzinnych. Nadto Kolegium wskazało, iż to R.L. jest osobą w pierwszej kolejności zobowiązaną do sprawowania opieki nad niepełnosprawną żoną, zatem organ winien ustalić, czy nie jest on w stanie tej opieki sprawować osobiście.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00