Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 5 lipca 2011 r., sygn. II SA/Ol 392/11
Dnia 5 lipca 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzenna Glabas (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Tadeusz Lipiński Protokolant Specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 lipca 2011 roku sprawy ze skargi M. J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 25 stycznia 2011r. M. J. złożyła w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z opieką nad dziadkiem M. B., legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Decyzją z dnia "[...]", nr "[...]" Kierownik Referatu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, działając z upoważnienia Burmistrza tego miasta, odmówił przyznania M. J. wnioskowanego świadczenia.
W motywach rozstrzygnięcia organ wskazał, że w oparciu o dokumenty zgromadzone w sprawie ustalił, iż M. J. pobiera już świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku
z koniecznością zapewnienia opieki babci D. B., która, podobnie jak jej małżonek M. B., legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Organ przyznał, że nie budzi wątpliwości okoliczność, że M. J. sprawuje opiekę nad swoim dziadkiem. Nie jest to jednak równoznaczne z posiadaniem prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tego tytułu. Podniesiono, że w myśl art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2006r. Nr 139, poz. 992 ze zm.) świadczenie pielęgnacyjne może być przyznane osobie uprawnionej, która w związku z koniecznością zapewnienie opieki osobie niepełnosprawnej rezygnuje z zatrudnienia lub też nie podejmuje go. Zdaniem organu wnioskodawczyni, w związku z opieką nad dziadkiem, nie zrezygnowała z zatrudnienia, ponieważ rezygnacji takiej dokonała podejmując się opieki nad babcią - występując w czerwcu 2010r. z wnioskiem o przyznanie z tego tytułu świadczenia pielęgnacyjnego. Organ zaznaczył, iż niezależnie od liczby osób niepełnosprawnych, nad którymi osoba uprawniona deklaruje chęć sprawowania opieki, z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej można zrezygnować tylko raz. Ponadto organ podkreślił, iż zgodnie z literalnym brzmieniem art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Zdaniem organu jest to przesłanka negatywna do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.