Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 17 sierpnia 2011 r., sygn. IV SA/Po 512/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Popowska Sędziowie WSA Izabela Bąk - Marciniak (spr.) WSA Tomasz Grossmann Protokolant st. sekr. sąd. Justyna Hołyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 sierpnia 2011 r. sprawy ze skargi R. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] z dnia [...] lutego 2011 roku Prezydent Miasta L., w którego imieniu działał Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, na podstawie art. 1 ust.1, art.17ust.5 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. Nr 228, poz. 2255) odmówił przyznania R. S. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad ojcem T. S., posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i wymagającym pomocy innej osoby w związku z niepełnosprawnością, z uwagi na fakt, iż T. S. pozostaje w związku małżeńskim z H. S..
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, iż wedle art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, rozważane świadczenie przysługuje (1) matce lub ojcu, (2) innej osobie, na której zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9 poz. 59) ciąży obowiązek alimentacyjny i (3) opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli osoby te nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą, legitymującą się m.in. orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a powoływanej ustawy wynika natomiast, iż świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, gdy osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Z przedłożonych przez skarżącego dokumentów wynika tymczasem, iż H. S. jest żoną T. S., tym samym pozostawanie w związku małżeńskim stanowi przesłankę uniemożliwiającą przyznanie skarżącemu jako synowi świadczenia pielęgnacyjnego.