Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 sierpnia 2012 r., sygn. IV SA/Wr 235/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia NSA Henryk Ożóg (sprawozdawca) Sędziowie : Sędzia WSA Lidia Serwiniowska Sędzia WSA Wanda Wiatkowska - Ilków Protokolant : Aneta Januszkiewicz po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 7 sierpnia 2012 r. sprawy ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] lutego 2012 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w L., decyzją z dnia [...] lutego 2012 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa w związku z art. art. 17 ust. 5 pkt 2 lit "a" i art. 3 pkt 21 lit "e" ustawy z dnia 28 listopada 2003 r.
o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U z 2006 r. nr 139, poz. 992 ze zm.); dalej ustawy, po rozpoznaniu odwołania J.K. (dalej skarżąca) od decyzji Kierownika Działu Świadczeń Rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w L.
z dnia [...] grudnia 2011 r., nr [...] w sprawie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego - na osobę J. P. - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu decyzji ostatecznej stwierdzono, że wnioskiem który wpłynął do organu I instancji w dniu 15 listopada 2011 r. skarżąca zwróciła się o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad swoim ojcem.
Organ I instancji, wskazaną wyżej decyzja z dnia 22 grudnia 2011 r. odmówił przyznania skarżącej prawa do tego świadczenia z uwagi na to, że osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Z treści orzeczenia lekarza orzecznika ZUS wynika, że ojciec został uznany za osobę trwale niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji, a zatem jest niepełnosprawny w stopniu znacznym. Skarżąca do wniosku dołączyła dwa zaświadczenia lekarskie o stanie zdrowia ojca. Z zaświadczeń z dni 10
i 15 listopada 2011 r. wynika, że wymaga on stałej opieki osoby drugiej,
a w zaświadczeniu z dnia 29 listopada 2011 r. wskazano, że wymaga opieki przy czynnościach życia codziennego (z wyjątkiem mycia i ubierania) oraz opatrywania ran kończyny dolnej. Przedłożyła również kartę historii choroby zdrowia psychicznego,