Wyrok WSA w Kielcach z dnia 14 marca 2013 r., sygn. II SA/Ke 128/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Kobylecka, Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Miziołek, Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Urszula Opara, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 14 marca 2013r. przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Kielcach sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozpatrzeniu odwołania Aldony Sochy, utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta z dnia [...] o odmowie przyznania A. S. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
Przedmiotowe rozstrzygnięcie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Wymienioną na wstępie decyzją z dnia 28.11.2012r. organ I instancji odmówił A. S. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad H. W. - na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1, 1a ustawy z dnia 28.11.2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006r. nr 139, poz. 992 ze zm.).
W uzasadnieniu wskazano, że H. W. jest babcią wnioskodawczyni, a zatem jej krewną w linii prostej. Natomiast zobowiązanymi do opieki są bliżsi krewni - synowie H. W. - S. W. i B. W.. Te właśnie osoby obowiązek alimentacyjny obciąża w pierwszej kolejności - zwłaszcza, że nie legitymują się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. W rezultacie, zdaniem organu, obowiązek alimentacyjny w dacie orzekania nie może ciążyć na wnuczce H. W. - co przesądza o zasadności odmowy przyznania żądanego świadczenia.