Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 lipca 2011 r., sygn. II SA/Gd 462/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Kowalczyk po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lipca 2011 r. sprawy ze skargi A. L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 10 marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta [...] z dnia 15 grudnia 2010 r., nr [...].

Uzasadnienie

Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w P., działając z upoważnienia Burmistrza Miasta P., decyzją z dnia 15 grudnia 2010 r. nr [...], odmówił A. L. przyznania świadczenia w formie zasiłku okresowego z powodu braku współdziałania osoby lub rodziny z pracownikiem socjalnym. Jako podstawę prawną decyzji wskazano art. 4, art. 11 pkt. 2, art. 14 ust. 1, art. 101 ust. 1 oraz art. 106 ust. 1 i ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2009 Nr 175 poz.1362 ze zm.).

W uzasadnieniu organ I instancji wyjaśnił, że w dniu 26 listopada 2010 r. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w P. wpłynął wniosek A. L. o przyznanie pomocy w formie zasiłku okresowego. W trakcie postępowania wyjaśniającego organ ustalił, że wnioskująca zarejestrowana jest w Powiatowym Urzędzie Pracy w P. jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku. Z notatki służbowej sporządzonej w dniu 7 grudnia 2010 r. wynika, że pracownik socjalny będąc u wnioskującej zobowiązał ją do dostarczenia zaświadczenia o dochodach netto matki J. L.. Wnioskująca przyjęła tą informację do wiadomości i złożyła podpis pod notatką. W dniu 9 grudnia 2010 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w P. stawiły się A. L. wraz z matką J.L., która oświadczyła, że nie ujawni swoich dochodów, a córka A. L. prowadzi oddzielne gospodarstwo domowe i sama się utrzymuje. Organ stwierdził, iż A. L. prowadzi "wspólne gospodarstwo domowe" z matką J. L., przez które rozumie się wspólne zamieszkiwanie osób ze wspólnym zaspokajaniem potrzeb życiowych. Przez wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego rozumieć bowiem należy nie tylko ponoszenie kosztów utrzymania lecz także czerpanie korzyści z tego gospodarstwa przez poszczególnych członków rodziny, przykładowo przez korzystanie ze wspólnych urządzeń technicznych. W niniejszej sprawie A. L. nie przedstawiła dowodu na okoliczność wysokości renty matki J. L.. Organ, na podstawie art. 4 i art. 11 pkt. 2 ustawy, odmówił zatem wnioskującej przyznania pomocy w formie zasiłku okresowego z powodu braku współpracy z pracownikiem socjalnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00