Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Sz 400/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Kowalewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka,, Sędzia WSA Alicja Polańska, Protokolant Gabriela Porzezińska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi A. S. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zastosowania przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz skarżącego kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

A.S. w dniu 27 września 2010 r. r. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie warunków skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 21 ust.1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Opisując stan faktyczny wnioskodawca wskazał, iż w dniu 19 marca 2007 r. zakupił wraz z małżonką spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, stając się jego właścicielem. W dniu 7 kwietnia 2010 r. lokal mieszkalny został sprzedany w ramach ustawowej wspólności majątkowej. W lokalu tym, od dnia 28 września 2007 r. do dnia sprzedaży, zameldowana na pobyt stały była żona razem z dziećmi. Natomiast Wnioskodawca w tym okresie zamieszkiwał w ww. lokalu, ale zameldowany był w innym miejscu.

W związku z powyższym, A.S. zadał pytanie, czy żeby móc skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wnioskodawca musi być zameldowany wraz z małżonką na pobyt stały przez okres 12 miesięcy, czy ten obowiązek może dotyczyć jednego z małżonków?

Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie, wnioskodawca stwierdził, że warunkiem do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.)dalej p.d.f., , jest zameldowanie w sprzedawanym lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Natomiast art. 21 ust. 22 cyt. ustawy stanowi, że ww. zwolnienie ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków co oznacza, że w przypadku sprzedaży prawa do lokalu przez małżonków warunki zwolnienia muszą być w odniesieniu do nich rozpatrywane łącznie. Ustawa nie stwierdza, że przesłanki zwolnienia powinny zaistnieć dla każdego z małżonków z osobna, ewentualnie, że spełnienie przez jednego z nich nie wyłącza konieczności spełnienia ich przez współmałżonka. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy również Jemu powinno przysługiwać zwolnienie od podatku dochodowego, gdyż współmałżonka była zameldowana w sprzedanym lokalu na pobyt stały przez okres 12 miesięcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00