Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 maja 2011 r., sygn. III SA/Wa 2667/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Małgorzata Jarecka, Sędziowie Sędzia WSA Maciej Kurasz,, Sędzia WSA Alojzy Skrodzki (sprawozdawca), Protokolant ref. staż. Maksymilian Kulczycki, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2011 r. sprawy ze skargi A. B. i J. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2008 r. oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. (dalej: SKO) utrzymało w mocy decyzję Prezydenta m. W. z [...] maja 2010 r. ustalającej A. B. i J. B. (dalej: "Skarżący") podatek od nieruchomości na 2008 r. w wysokości 1.292 zł za znajdujący się w miejskim zasobie lokalowym lokal użytkowy położony w budynku przy ul. K. [...] w W..

Z akt sprawy wynika, że za podstawę opodatkowania przyjęto lokal użytkowy "B" - budynki pod działalność gospodarczą powyżej 2.20 m o powierzchni 67.95 m². Organ I instancji wskazał, iż przepisy znowelizowanej ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844, dalej: u.p.o.l.), od dnia 1 stycznia 2003 r. wprowadziły obowiązek opodatkowania podatkiem od nieruchomości posiadaczy zależnych. Wyjaśnił, iż zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. 4 u.p.o.l., podatnikami w podatku od nieruchomości są miedzy innymi osoby fizyczne będące posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem. Przekazanie w wyniku umowy cywilnoprawnej w posiadanie zależne (najem) nieruchomości lub jej części, stanowiącej własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego po stronie posiadacza zależnego. Natomiast posiadaczem zależnym rzeczy, w rozumieniu art. 336 k.c. jest ten, kto ma faktyczne władztwo jako użytkownik, najemca, dzierżawca lub ma inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą Posiadanie zależne wiąże się z wydaniem rzeczy do czasowego jej używania na podstawie zawartej umowy. Jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej podlegają obowiązkowi podatkowemu jedynie wówczas, gdy korzystają z nieruchomości na podstawie ustawowego zarządu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603). W tym przypadku taki zarząd nie został ustanowiony, zatem w myśl przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na Zakładzie Gospodarowania Nieruchomościami nie spoczywa obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00