Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 31 maja 2011 r., sygn. II SA/Kr 1360/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędziowie : WSA Kazimierz Bandarzewski WSA Wojciech Jakimowicz (spr.) Protokolant : Małgorzata Piwowar po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 maja 2011 r. sprawy ze skargi J.B. , T.P. i K.P. na decyzje Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 21 września 2010 r. nr [...] w przedmiocie nakazu wyłączenia budynku z użytkowania I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonywana; III. zasądza solidarnie od Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. na rzecz skarżących J.B. , K.P. i T.P. kwotę 500 zł ( pięćset złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w O. decyzją nr [...] z dnia 14 lipca 2010 r., znak: [...] działając na podstawie art. 68 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane nakazał J. B., A. L., A. K., M. L., P. L., T. P., K. P. - współwłaścicielom nieruchomości oznaczonej jako działka nr "1" w W. przy ul. [...] wyłączenie z użytkowania budynku mieszkalnego nr [...] wraz z sienią przechodnią - posadowionego na tej nieruchomości, dodatkowo nakładając na współwłaścicieli nieruchomości obowiązek wykonania doraźnych zabezpieczeń budynku. Decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Od powyższej decyzji odwołania wnieśli: A. K. i M. K. oraz J. B., T. P. i K. P. reprezentowani przez radcę prawnego M. G..

W odwołaniu podniesiono okoliczność, że wyłączenie budynku z używania po jedynie wzrokowej ocenie jego stanu technicznego jest wadliwe, gdyż orzecznictwo sądowe nakazuje w takiej sytuacji przeprowadzenie wnikliwego postępowania wyjaśniającego. Dodatkowo wskazano, że pogorszenie stanu budynku spowodowane jest samowolną budowlaną polegającą na dokonaniu rozbiórki na sąsiedniej działce bez uzyskania stosownych decyzji, a zatem nałożenie na osoby winne samowoli obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego zlikwidowałoby ewentualny stan zagrożenia.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00