Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 kwietnia 2011 r., sygn. III SA/Wa 1426/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędziowie Sędzia WSA Maciej Kurasz (sprawozdawca), Sędzia WSA Beata Sobocha, Protokolant st. sekr. sądowy Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi E. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...], 2) stwierdza, że uchylone postanowienia nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz E. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 357 zł (słownie: trzysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
1. Z akt sprawy wynikało, iż Minister Finansów postanowieniem z dnia [...] marca 2011 r. utrzymał w mocy postanowienie z dnia [...] lutego 2010 r. pozostawiające bez rozpatrzenia wniosek E. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: "Skarżąca", "Strona", lub "Spółka") o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.
2. Minister Finansów wskazał, że w dniu 26 października 2009 r. do organu wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej. Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm. - dalej: "ustawa Ord. pod."), w związku z czym pismem z dnia 13 stycznia 2009 r. na podstawie art. 169 § 1 ustawy wezwano Stronę do usunięcia braków poprzez doprecyzowanie, czy w sprawie przedmiotowych zaległych deklaracji VAT-7 za okres od lutego 2006 r. do stycznia 2008 r. złożonych przez Stronę do właściwego urzędu skarbowego została wydana decyzja, bądź inne rozstrzygnięcie. Wezwanie zostało zwrócone do Ministra Finansów w dniu 4 października 2009 r. (data wpływu 8 lutego 2010 r.). Z adnotacji na potwierdzeniu zwrotnym przesyłki wynikało, że z powodu niemożności doręczenia, przesyłkę pozostawiono na okres 14 dni do dyspozycji adresata w Urzędzie Pocztowym. Po dwukrotnym awizowaniu adresat nie podjął przesyłki, stąd też zwrócono ją do nadawcy. Organ podkreślił, iż przedmiotowe wezwanie było kierowane na adres pełnomocnika reprezentującego Spółkę - J. W., wskazany we wniosku. Minister Finansów stwierdził, że w związku z dyspozycją art. 150 § 1 oraz art. 150 § 2 ustawy Ord. pod. przedmiotowe wezwanie należy uznać za skutecznie doręczone z dniem 4 lutego 2010 r. W konsekwencji, wyznaczony termin upłynął z dniem 11 lutego 2010 r. W związku z powyższym w dniu [...] lutego 2010 r. Minister Finansów wydał postanowienie o pozostawieniu wniosku Spółki bez rozpatrzenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right