Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 6 października 2015 r., sygn. I SA/Po 1284/14

 

|Sygn. akt I SA/Po 1284/14 | | WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 6 października 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Protokolant: referent stażysta Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 września 2015 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za 2009 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. decyzją z dnia [...], nr [...], określił P. R. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2009 r. w łącznej kwocie [...] zł.

W motywach rozstrzygnięcia wskazano, że P. R. w 2009 r. prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą jako wspólnik "X." Przedsiębiorstwo "Y." Sp. j. z siedzibą w P. oraz wynajmował pomieszczenia w A.

W toku przeprowadzonego względem podatnika postępowania kontrolnego ustalono, że P. R. w 2009 r. dokonywał wielokrotnie sprzedaży działek budowlanych, przy czym sprzedaż ta nie została przez podatnika wykazana w złożonych deklaracjach VAT-7 oraz opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że podatnik latach 1997-2007 nabył nieruchomości położone w miejscowości B. - 4 działki gruntu oznaczone nr [...], [...], [...] i [...] o łącznej powierzchni [...] ha. oraz w miejscowości C. - 5 działek gruntu oznaczonych nr [...], [...], [...], [...], [...] o łącznej powierzchni [...] ha. Następnie podatnik podjął szereg czynności mających na celu zwiększenie atrakcyjności tych działek, m.in. poprzez zmianę ich przeznaczenia z rolnego na budowlany, stopniowy podział działek na mniejsze, podjęcie działań mających na celu ich uzbrojenia w media, dołączenie do zbywanych terenów działek leśnych. W ocenie organu kontroli skarbowej dokonany przez podatnika stopniowy podział nieruchomości na mniejsze miał na celu doprowadzenie do szybszego zbycia nieruchomości. Porównanie cen zakupu gruntów z cenami uzyskanymi z tytułu sprzedaży nowo wydzielonych dziełek wykazało, że sprzedaż działek, które przeznaczone były pod zabudowę mieszkaniową rezydencjalną dokonywana była ze znacznym zyskiem. Zdaniem organu ww. okoliczności bezsprzecznie dowodzą, że podjęte przez podatnika przedsięwzięcia dokonane zostały w celu zarobkowym i uzyskania możliwie najwyższej ceny sprzedaży za działkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00