Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 kwietnia 2011 r., sygn. II SA/Kr 310/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wojciech Jakimowicz Sędziowie: WSA Mirosław Bator WSA Aldona Gąsecka-Duda (spr.) Protokolant: Maciej Żelazny po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi C. P. i M. P. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia 7 stycznia 2011 r., nr [...] w przedmiocie odmowy udzielenia pozwolenia na użytkowanie stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji I instancji
Uzasadnienie
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w K. Powiat Grodzki decyzją nr [...] z dnia [...] marca 2009r., znak [...], po rozpatrzeniu wniosku inwestorów z dnia 28 grudnia 2008r., na podstawie art. 59 ust. 5 w związku z art. 55 pkt 1, art. 80 ust. 2 pkt 1 i art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. -Prawo budowlane (tekst jednol. Dz. U. z 2006r. Nr 156, póz. 1118 ze zm.) oraz art. 104 k.p.a., odmówił C.P. oraz M.P. udzielenia pozwolenia na użytkowanie dla inwestycji pn. "Rozbudowa w parterze pawilonu handlowego i nadbudowa dwóch pięter z przeznaczeniem na pomieszczenia mieszkalne, rozbudowa wewnętrznych instalacji elektrycznej, wodno - kanalizacyjnej, przyłączy energetycznych z budynku na dz. nr 1 położonego na os. [...] w K. zlokalizowanego na działce nr 2 obr. [...].
Orzekając w ten sposób nawiązał do art. 55 pkt 1 i art. 57 ust. 1- 3 ustawy - Prawo budowlane, jak również dokumentów złożonych przez inwestorów oraz przeprowadzonej kontroli budowy dnia 11 lutego 2009r. Ustalił, że przedmiotowe roboty budowlane były wykonywane na podstawie decyzji Prezydenta Miasta K. Nr [...] z dnia [...] lutego 2003r., znak [...] , zaś zostały zrealizowane niezgodnie z udzielonym pozwoleniem na budowę i zatwierdzonym projektem budowlanym. Stwierdził niezgodność z zapisem art. 59a ust. 2 pkt 1, pkt 2a i 2b Prawa budowlanego oraz uznał, że nastąpiło istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego, polegające : na zamurowaniu podcienia w przyziemju, dobudowaniu schodów na l piętro na elewacji frontowej, wykonaniu balkonów na pierwszym i drugim piętrze oraz zmianie strychu na lokal mieszkalny. Powyższe powoduje zmiany w zakresie zagospodarowania działki oraz charakterystycznych parametrów obiektu, tj. kubatury, powierzchni zabudowy i zmiany zamierzonego sposobu użytkowania - co narusza 36a ust. 5 pkt 2 i 6 ustawy - Prawo Budowlane.