Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 21 maja 2015 r., sygn. II SA/Sz 857/14

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj, Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.),, Sędzia NSA Elżbieta Makowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Kukla, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 maja 2015 r. sprawy ze skargi Wspólnoty Mieszkaniowej A. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Ś. z dnia [...] r. Nr [...], II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, III. zasądza od Wojewody Z. na rzecz strony skarżącej Wspólnoty Mieszkaniowej A. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4, art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku inwestora M. M. i F. B., zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na wykonanie robót budowlanych: przebudowa lokalu usługowego-handlowego na lokal usługowo-gastronomiczny położonego w kondygnacji parteru w budynku mieszkalno-usługowym polegająca na wykonaniu nowej aranżacji wnętrza lokalu z wykonaniem podwieszanych sufitów, przebudowie i rozbudowie wewnętrznych instalacji wod.-kan., co., gazowej, elektrycznej, wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej (z montażem nawietrzaków okiennych w oknach na zapleczu oraz czerpni ściennej w istniejącym otworze naświetla w wejściu do lokalu).

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że inwestor do wniosku o pozwolenie na budowę przedłożył projekt budowlany sporządzony i sprawdzony przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w wymaganym zakresie, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomościami na cele budowlane oraz przedłożył informację projektanta wyjaśniającą wątpliwości dotyczące przyjętych rozwiązań projektowych dot. lokalizacji czerpni powietrza w nadświetlu drzwi wejściowych i zmiany lokalizacji wlotów wentylacyjnych do komina w obrębie lokalu. Według wyjaśnień projektanta, komin, co do zasady, jest częścią wspólną. Jednak, w tym konkretnym przypadku najniższa część komina znajduje się w lokalu, który ten komin obsługuje, a wszystkie przewody (od parteru do dachu) przynależą do przedmiotowego lokalu. W związku z tym, część znajdująca się na parterze nie jest częścią wspólną, gdyż służy wyłącznie do użytku właścicieli lokalu oraz nie jest niezbędna dla zachowania integralności strukturalnej i funkcjonowania reszty budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00