Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 marca 2011 r., sygn. VII SA/Wa 2431/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska, , Sędzia WSA Daria Gawlak-Nowakowska, Sędzia WSA Joanna Gierak-Podsiadły (spr.), , Protokolant sekr. sąd. Ewa Sawicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 marca 2011 r. sprawy ze skargi "[...]" S.A. z siedzibą w [...] na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] października 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania administracyjnego skargę oddala

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez [...] S.A. z siedzibą w [...] jest decyzja Wojewody [...] z [...] października 2010 r. Nr [...] uchylająca - w oparciu o art. 138 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej: k.p.a.), decyzję Prezydenta [...] z [...] sierpnia 2010 r. o odmowie wznowienia postępowania zakończonego własną decyzją z [...] lutego 2010 r. nr [...].

Powyżej podaną decyzją z [...] lutego 2010 r. Prezydenta [...] - po rozpatrzeniu wniosku inwestora [...] S.A. z siedzibą w [...] - zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na budowę zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych "[...]", na terenie oznaczonym w ewidencji gruntów nr [...] i [...] z obrębu [...] w [...].

Pismem z 22 czerwca 2010 r. U. L. i L. S. zwrócili się do Prezydenta [...] o wznowienie postępowania zakończonego decyzją z [...] lutego 2010 r. powołując się na przepis art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a. W uzasadnieniu wniosku wskazali, iż nie brali udziału w postępowaniu zakończonym kwestionowanym pozwoleniem na budowę, chociaż ich nieruchomość zabudowana budynkiem mieszkalnym sąsiaduje bezpośrednio z terenem pod planowaną inwestycję. Wyjaśnili jednocześnie, iż informację o decyzji z [...] lutego 2010 r. uzyskali w drodze ustawy o dostępie do informacji publicznej. Wnosząc o uchylenie (w trybie wznowieniowym) kwestionowanego pozwolenia na budowę U. L.i L. S. wskazali, że pozwolenie to zostało wydane z naruszeniem prawa. Wskazali w szczególności na naruszenie art. 29 ust 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. u. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.) oraz § 29 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 15 sierpnia 2002). Podnieśli w tym zakresie, iż zarówno ich posesja jak i teren inwestycyjny znajduje się w tzw. strefie zalewowej. Zmiana ukształtowania terenu pod inwestycję (jakiej dokonał inwestor m.in. poprzez wypiętrzenie terenu), może przyczynić się do zalewania ich nieruchomości wodami opadowymi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00