Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 8 marca 2011 r., sygn. II SA/Bk 819/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Trykoszko, Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska,, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk (spr.), Protokolant Anna Makal, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 lutego 2011 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji dotyczącej odmowy przyznania prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego 1. uchyla zaskarżona decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. decyzją z [...] listopada 2010r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania A. S. od decyzji Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w P. z [...] października 2010r. nr [...] o odmowie przyznania prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, uchyliło zaskarżoną decyzję w całości i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne.

W dniu 20 września 2010r. A. S. złożył do Ośrodka Pomocy Społecznej w P. wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. Do wniosku dołączył wymagane dokumenty wraz z informacją

o stanie sprawy z Sądu Okręgowego w Ł. z 8 września 2010r.

Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w P. decyzją z [...] października 2010r. odmówił mu przyznania prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

W uzasadnianiu organ w pierwszej kolejności wyjaśnił, że podstawowym warunkiem uzyskania prawa do świadczeń alimentacyjnych jest udokumentowanie bezskuteczności egzekucji alimentów. Dalej organ podkreślił, że katalog okoliczności, których zaistnienie skutkuje uznaniem egzekucji prowadzonej przeciwko dłużnikowi zamieszkałemu za granicą za bezskuteczną, i w konsekwencji przyznaniem prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, jest zamknięty. Zatem tylko brak podstawy prawnej i brak możliwości wskazania miejsca zamieszkania dłużnika świadczy o bezskuteczności egzekucji. W dalszej części uzasadnienia organ zwrócił uwagę, że jest różnica pomiędzy sytuacją skutkującą bezskutecznością egzekucji, a sposobem udokumentowania tej kwestii. Wyjaśnił, że w przypadku dłużnika alimentacyjnego mieszkającego za granicą jest to informacja Sądu Okręgowego poświadczająca przesłanie lub brak możliwości przesłania wniosku o dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych, oraz brak możliwości wskazania miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego. Uwzględniając powyższe regulacje oraz przedłożoną w przedmiotowej sprawie - informację o stanie sprawy z Sądu Okręgowego w Ł., organ I instancji wywiódł, że egzekucja prowadzona przeciwko A. M. S. (matce wnioskodawcy) jest skuteczna, albowiem wpłaciła ona 50 euro na fundusz alimentacyjny. Ponadto, zdaniem organu, skoro znane jest miejsce zamieszkania dłużniczki za granicą to istnieje podstawa prawa do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00