Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 25 lutego 2011 r., sygn. II SA/Po 819/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Zieliński Sędziowie Sędzia WSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędzia WSA Edyta Podrazik Protokolant St. sekretarz sądowy Katarzyna Sierszeńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2011 r. sprawy ze skargi E. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] 2010 r. Nr DO[...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień do świadczenia pieniężnego; I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] 2010 r. Nr [...], II. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego kwotę 100,- zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ E. Podrazik /-/ J. Zieliński /-/ A. Łaskarzewska

Uzasadnienie

W dniu [...] 2010 r. E. K. zwrócił się do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej: Kierownik Uds.KiOR) o przyznaniu mu uprawnień kombatanckich w związku z faktem, iż jako dziecko w okresie od XI 1941 r. do V 1945 r. został wywieziony z Z. do pracy przymusowej w gospodarstwie rolnym w m. D. u Niemca W. R.. W dowód tego przedstawił zeznania świadków W. W. i S. B., zaświadczenie Archiwum Państwowego w P., z którego wynika, że W. R. mieszkał w D. N. nr domu [...] od [...]1912 r. (nie określono daty wymeldowania).

Pismem z dnia [...] 2010 r. Kierownik Uds.KiOR wezwał wnioskodawcę do złożenia w trybie art. 86 kpa oświadczenia poprzez wypełnienie w terminie 14 dni załączonego do pisma protokołu przesłuchania.

W odpowiedzi E. K. przesłał wypełniony protokół przesłuchania, w którym podał, że w 1941 r. został wraz z rodziną wywieziony z rodzimego gospodarstwa znajdującego się w m. Z. do D.. W 1942 r. ojciec został wywieziony do Niemiec, zaś matka wnioskodawcy wraz z jego rodzeństwem i sam wnioskodawca pracowali w gospodarstwie W. R.. Podał, iż jego praca polegała na wypasaniu krów, pracach polowych i w obejściu. Wskazał, iż w tej samej miejscowości co jego rodzina pracowali świadkowi S. B. i W. W., którzy już nie żyją.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00