Orzeczenie
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 8 lipca 2011 r., sygn. II SA/Łd 465/11
Dnia 8 lipca 2011 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA: Jolanta Rosińska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA: Anna Stępień Sędzia WSA: Czesława Nowak - Kolczyńska Protokolant Asystent sędziego Katarzyna Orzechowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 lipca 2011 roku przy udziale --- sprawy ze skargi Z. M. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...], Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...], Nr [...]; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi adwokatowi K. T. prowadzącemu Kancelarię Adwokacką w Ł. przy al. [...] kwotę 295,20 (dwieście dziewięćdziesiąt pięć 20/100) złotych obejmującą podatek od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu
Uzasadnienie
Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia [...] roku, Nr [...] po rozpoznaniu wniosku Z. M. o ponowne rozpatrzenie sprawy utrzymał w mocy własną wcześniejszą decyzję z dnia [...] roku, Nr [...] o odmowie przyznania uprawnienia do świadczenia pieniężnego.
Jak wynika z dokumentów załączonych do akt administracyjnych Z. M. zwrócił się do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z wnioskiem o przyznanie uprawnienia do świadczenia pieniężnego, który uzasadnił tym, że w dniu 29 listopada 1941 roku został wysiedlony wraz z rodzicami z B., gm. B., w powiecie [...] do O., gm. B.. Natomiast ojca skarżącego w dniu 20 stycznia 1942 roku skierowano do pracy przymusowej na kolei w P. Skarżący podniósł, że po wyjeździe ojca sytuacja rodzinna znacznie się pogorszyła i z ojcem nie było kontaktu do końca wojny. Matka skarżącego pracowała przymusowo u Niemca o nazwisku D., a skarżący w tym czasie był zostawiany pod opieką obcych starszych dzieci. Matka była jedynym żywicielem rodziny. Do wniosku skarżący załączył ankietę i kartę osobową ojca oraz zaświadczenie z Archiwum Państwowego w Ł. dotyczące istnienia poligonu wojskowego na terenie wsi B.