Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 lutego 2011 r., sygn. I SA/Gd 1184/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędziowie Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędzia WSA Bogusław Woźniak (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Joanna Mierzejewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 lutego 2011 r. sprawy ze skargi P. B. G., sp. z o.o. z siedzibą w K. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 20 lipca 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżoną indywidualną interpretację; 2. określa, że zaskarżona indywidualna interpretacja nie może być wykonana; 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 ( czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

"A" sp. z o. o. z siedzibą w K. (dalej jako "Spółka") złożyło wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki obowiązującej przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym lokalem gospodarczym oraz prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego usytuowanego na zewnątrz budynku.

Spółka przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka realizuje m. in. budowę domu mieszkalnego. W budynku będzie znajdowało się 12 lokali mieszkalnych, które sprzedawane będą klientom wraz z przypadającymi na każdy lokal udziałami w nieruchomości wspólnej oraz przynależnym do tego lokalu pomieszczeniem gospodarczym, a także prawem wyłącznego korzystania z jednego miejsca postojowego. Miejsca postojowe zlokalizowane są poza budynkiem, ale na tej samej działce, na której realizowana jest budowa i będą oddzielone w sposób trwały oraz ponumerowane. Do każdego lokalu przypisane będzie prawo wyłącznego korzystania z konkretnego miejsca postojowego.

Spółka wskazała, że prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego należy traktować w kategoriach "rzeczy umownej", która ze względu na jego istotę nie może być samodzielnym przedmiotem obrotu i będzie każdorazowo nabywane i zbywane tylko łącznie z mieszkaniem. Przedmiotowe prawo będzie ujawnione w dziale III księgi wieczystej jako "sposób korzystania". Działka, na której usytuowane są miejsca postojowe jest elementem części (nieruchomości) wspólnej całej inwestycji i stanie się współwłasnością wszystkich właścicieli lokali mieszkalnych (w ramach wspólnoty), natomiast Spółka jako sprzedający już na etapie transakcji sprzedaży (tak w umowach przedwstępnych a następnie w aktach notarialnych) wyraźnie określa i reguluje sposób korzystania z poszczególnych miejsc postojowych (konkretnemu lokalowi przypisane jest prawo do wyłącznego korzystania z konkretnego miejsca postojowego). Natomiast wartość lokalu mieszkalnego wykazana w akcie notarialnym będzie tak skalkulowana, że obejmie wszystkie elementy transakcji, inaczej mówiąc podana będzie jedynie wartość lokalu mieszkalnego. W związku z tym, że w umowach określona jest wyłącznie jedna wartość, to oczywiście uwzględnia ona także wartość prawa do korzystania z samego miejsca postojowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00