Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 stycznia 2011 r., sygn. II SA/Wr 573/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Alicja Palus Sędziowie Sędzia WSA Olga Białek Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz- spr. Protokolant asystent sędziego Malwina Jaworska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi D.B. i M. B. na decyzję Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie nakazu zapewnienia oddymienia dróg ewakuacyjnych w budynku noclegowym I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Uzasadnienie:

Decyzją z dnia [...]r. (nr [...]), w wyniku przeprowadzonych czynności kontrolno - rozpoznawczych, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku nakazał M. B., D. B. z siedzibą w P. przy ul. B.- zapewnić oddymienie dróg ewakuacyjnych w budynku noclegowym Ośrodka Wczasowo-Sanatoryjnego "W.A." w K. Z. przy ul. S. zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi, w terminie do dnia 31 maja 2011 r.

W motywach rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji wskazał, że budynek Ośrodka [...]"w K. Z. zalicza się do kategorii zagrożenia ludzi ZL V zgodnie z przepisem § 209 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75 poz. 690 z późn. zm.). Natomiast zgodnie § 8 wyżej powołanego rozporządzenia ze względu na wysokość - obiekt kwalifikuje się do grupy budynków średniowysokich (SW). W uzasadnieniu, organ pierwszej instancji wskazał, że jedną z podstawowych zasad bezpiecznego użytkowania obiektu jest umożliwienie ewakuacji osobom przebywającym w budynku w chwili wystąpienia pożaru lub innego miejscowego zagrożenia. Warunkiem niezbędnym do zrealizowania powyższego jest zapewnienie dróg ewakuacyjnych o właściwych parametrach technicznych. Z każdego miejsca przeznaczonego na pobyt ludzi w obiekcie powinna bowiem istnieć możliwość ewakuacji zapewniająca szybkie i bezpieczne opuszczenie strefy zagrożonej lub objętej pożarem, dostosowana do liczby i stanu sprawności osób przebywających w budynku oraz jego funkcji, konstrukcji i wymiarów. Organ pierwszej instancji powołał przepis § 12 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2006 r. Nr 80 poz. 563), zgodnie z którym, niezabezpieczenie przed zadymieniem dróg ewakuacyjnych wymienionych w przepisach techniczno-budowlanych w określony w nich sposób jest podstawą do uznania budynku za zagrażający życiu ludzi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00