Orzeczenie
Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 stycznia 2011 r., sygn. III SA/Wa 1082/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Marek Kraus, Sędzia WSA Anna Wesołowska, Protokolant specjalista Lidia Wasilewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz S. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
1. S. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: "Spółka") zwróciła się 22 października 2009r. do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Spółka opisując zdarzenie przyszłe wskazała, że prowadzi działalność usługową głównie polegającą na świadczeniu usług rozliczania płac pracowników, prowadzenia dokumentacji kadrowej i ksiąg rachunkowych swoich klientów. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług. W listopadzie 2009r. przewiduje zawrzeć umowę leasingu operacyjnego samochodu marki Toyota RAV 4. Wedle oferty oraz zaproponowanego brzmienia umowy leasingu (dalej: "umowa"), suma opłat, jakie Spółka poniesie w trakcie trwania umowy (w ciągu 36 miesięcy, licząc od dnia zawarcia) odpowiadać będzie, stosownie do art. 17b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. dalej "u.p.d.p."), kwocie przekraczającej wartość początkową samochodu wynikającą z zapisów w księgach leasingodawcy. Zgodnie z umową w ciągu trzech dni, licząc od dnia jej zawarcia, Spółka zobowiązana będzie wpłacić opłatę wstępną - 40% ceny zakupu przedmiotu leasingu. Niezależnie od tego Spółka uiszczać będzie miesięczny czynsz z tytułu zawarcia umowy. Wartość czynszu płacona w 36 ratach wynosić będzie 1,7942% wartości początkowej przedmiotu leasingu (około 2500 zł netto miesięcznie). Według postanowień umowy, samochód ma zostać wydany Spółce, na podstawie protokołu, po uiszczeniu opłaty wstępnej, która zostanie udokumentowana fakturą, dokumentującą opłatę wstępną.