Wyrok WSA w Krakowie z dnia 20 stycznia 2011 r., sygn. II SA/Kr 1143/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Czeluśniak (spr.) Sędziowie: WSA Aldona Gąsecka-Duda WSA Ewa Rynczak Protokolant: Katarzyna Zbylut po rozpoznaniu na rozprawie w 20 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi K. C. i J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 8 czerwca 2010 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia podziału nieruchomości skargę oddala
Uzasadnienie
Wójt Gminy C. decyzją z dnia 15.04.2010r., znak: [....] orzekło odmowie uchylenia ostatecznej decyzji Wójta Gminy C. z dnia 20.10.2005r., znak: [....] w sprawie zatwierdzenia, na wniosek J.C. i K.C. , podziału dz. ew. nr [....] , obj. Kw. Nr [....] , położonej we wsi [....] na nowe działki ew. nr [....],[....],[....], , w wyniku, którego to podziału dz. ew. nr [....] o pow. 0,01 ha wydzielona w celu poszerzenia istniejącej drogi gminnej przeszła z mocy prawa na własność gminy.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ l instancji wyjaśnił, że uchylenie lub zmiana decyzji w trybie art. 155 kpa jest możliwa wtedy, gdy ustawodawca w przepisie prawa materialnego przewidzi pewien "luz decyzyjny", gdyż tylko w jego obszarze wzgląd na interes społeczny lub słuszny strony może doprowadzić do zmiany lub uchylenia decyzji ostatecznej. Ponadto, możliwość zastosowania trybu przewidzianego w art. 155 kpa jest uwarunkowana prowadzeniem postępowania w ramach tego samego stanu prawnego i faktycznego, z udziałem tych samych stron, a obecnie nie zmienił się wprawdzie obowiązujący stan prawny, lecz zmieniły się strony postępowania, gdyż są nimi dodatkowo M.P. i J.P. oraz Gmina C. Organ l instancji uznał również, że przesłanką negatywną zastosowania art. 155 kpa jest zakaz wzruszania decyzji ostatecznych zawarty w przepisach szczególnych. W art. 98 ustawy o gospodarce nieruchomościami ustawodawca nie przewidział żadnego "decyzyjnego luzu" w zakresie decydowania o własności gruntów wydzielonych pod cele publiczne. W ocenie organu l instancji decyzja wydana w trybie cyt. przepisu jest decyzją związaną - organ ma obowiązek wydać taką decyzję w określonych okolicznościach i wola stron, czy też ich zgoda nie może skutkować możliwością zmiany takiej decyzji.