Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 grudnia 2010 r., sygn. I SA/Wr 1297/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędzia WSA Zbigniew Łoboda (sprawozdawca), Protokolant Agnieszka Wróblewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi Fundacji A w L. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie przepisów o podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżona interpretację przepisów prawa podatkowego; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz Fundacji A w L. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych - tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
Fundacja A w L. zwróciła się w dniu 10.07.2008 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w P. o udzielenie indywidualnej interpretacji w zakresie przepisów o podatku od towarów i usług.
We wniosku strona przedstawiła stan faktyczny, z którego wynikało, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi ochrony osób i mienia - prowadzi stacje monitorowania alarmów oraz ochronę parkingów - poprzez wyodrębniony zakład gospodarczy. Zakład ten nie sporządza bilansu, a wyniki jego prowadzenia ujęte są w bilansie Fundacji.
Ze względu na realia gospodarcze podjęto decyzję o sprzedaży wskazanego zakładu gospodarczego, kierując ofertę do podmiotów posiadających koncesję na wykonywanie ochrony osób i mienia. W ramach sprzedaży zostanie przeniesiony na nabywcę ogół praw i obowiązków związanych z prowadzeniem zakładu, a w tym: wyposażenie, środki trwałe, umowy obligacyjne (zawarte w związku z prowadzeniem działalności), jak również dojdzie do przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Ponieważ zakład nie posiadał nazwy indywidualizującej (występował pod nazwą Fundacji), to w ramach sprzedaży nie dojdzie do zbycia nazwy. Zakład nie posiada takich składników majątkowych jak: własność nieruchomości, wierzytelności, patenty, prawa autorskie, czy prawa z papierów wartościowych. Z uwagi na to, że nabywca zakładu posiadać będzie własna koncesję, przejście zakładu na nabywcę zapewni ciągłość świadczenia usług.