Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 marca 2012 r., sygn. I SA/Wr 1789/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Betta, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Ciołek (sprawozdawca), Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Protokolant Aleksandra Wysocka, po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2012 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w L. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 2 września 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację w części uznającej za nieprawidłowe stanowisko skarżącego; II. orzeka, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu w części w jakiej został uchylony; III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz skarżącego kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Przystępując do rozstrzygania, Sąd przyjął stan faktyczny i prawny sprawy j/n.
Przedmiotem skargi "A" sp. z o.o. z siedzibą w L. (zwanej dalej Spółką, Zbywcą, skarżącą lub stroną postępowania) jest indywidualna interpretacja Ministra Finansów, reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. dotycząca przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm., zwanej dalej uVAT lub ustawa uVAT) w zakresie opodatkowania dostawy nieruchomości. Interpretacja wydana została na wniosek Spółki złożony organowi 23 maja 2011 r. uzupełniony pismem z dnia 18 sierpnia 2011 r.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza w lipcu 2011 r. zbyć Nieruchomość, na którą składają się: kilkanaście działek zabudowanych wielkopowierzchniowym budynkiem handlowym oraz obiektami i instalacjami towarzyszącymi (działki nr [...], [...], [...], [...],[...], [...], [...], [...], [...], [...],[...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...], [...]) oraz zbiornikiem retencyjnym (działka nr [...]), dwie działki zabudowane budynkiem magazynowym (działka nr[...]) oraz utwardzanym placem manewrowym (działka nr [...]) jedna działka niezabudowana (działka [...]), prawo użytkowania wieczystego i prawo własności gruntu związanego z budynkiem handlowym oraz obiektami i instalacjami towarzyszącymi i pomocniczymi (dalej: Nieruchomość). Nieruchomość stanowi część majątku przedsiębiorstwa, które zostanie przez Spółkę nabyte w drodze aportu w maju 2011 r. Nieruchomość w chwili dokonania aportu stanowić będzie element przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964.16.63 ze zm., dalej KC), a w konsekwencji tego, że Nieruchomość będzie wniesiona aportem jako element przedsiębiorstwa, to jej dostawa stanowić będzie czynność niepodlegającą opodatkowaniu VAT. Przedmiotem Wniosku Spółki jest sprzedaż samej Nieruchomości bez innych składników majątkowych i niemajątkowych składających się na całość aportowanego przedsiębiorstwa.