Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 listopada 2011 r., sygn. III SA/Wa 1438/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Golat (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Marek Krawczak, Sędzia WSA Maciej Kurasz, Protokolant Maria Nałęcz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 października 2011 r. sprawy ze skargi D. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz D. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego
Uzasadnienie
1. Przedmiotem skargi jest indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług, wydana dla D. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (zwanej dalej "Skarżącą" lub "Spółką") przez działającego w imieniu Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w W..
2. Stan sprawy według posiadanych przez Sąd akt przedstawiał się następująco.
W dniu 5 listopada 2010 r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w którym wskazała, że jest polską spółką kapitałową, polskim rezydentem dla celów podatkowych. Spółka rozważa nabycie trzech budynków komercyjnych wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu od innego podmiotu, będącego polską spółką kapitałową, polskim rezydentem dla celów podatkowych.
Sprzedaż nieruchomości przez zbywcę może zostać dokonana przed pierwszym zasiedleniem lub w okresie krótszym niż dwa lata od pierwszego zasiedlenia w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm., dalej powoływanej w skrócie jako "ustawa"). Spółka wyjaśniła, że umowy najmu przejdą na nabywcę nieruchomości, wraz z nieruchomością na nabywcę przejdą ponadto rękojmie i gwarancje związane z wykonaniem budynków oraz prawa autorskie do projektów architektonicznych. Nabywca nie nabędzie natomiast umów z dostawcami mediów oraz umów związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa takich jak: umowy rachunków bankowych, umowy zlecenia lub umowy o pracę, umowy o świadczenie usług księgowych, umowy kredytowe oraz pożyczki.