Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 grudnia 2010 r., sygn. IV SA/Wa 1963/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Zyglewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Sędzia WSA Marian Wolanin, Protokolant st. sekr. sąd. Joanna Kurek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi R. F. i M. F. na decyzję Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza od Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej na rzecz skarżących R. F. i M. F. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] grudnia 2009r. Dyrektor Regionalny Zarządu Gospodarki Wodnej w oparciu o art. 158 § 1 w zw. z art. 156 § 1, art. 157 § 1 i § 2 k.p.a. odmówił stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] lipca 2002r., udzielającej B.B. oraz R. i M. K. pozwolenia wodno prawnego na przebudowę rowu melioracyjnego bez nazwy pomiędzy ul. [...], a ul. [...] na długości 64,5 m.
Decyzja ta została wydana po rozpoznaniu wniosku z dnia 25 sierpnia 2004r. złożonego przez R. i M. F. oraz M. G. i K. Z.
Wydział Środowiska i Rolnictwa [...] Urzędu Wojewódzkiego w K. pismem z dnia zawiadomił strony, że postępowanie w sprawie nieważności decyzji wszczął z urzędu na podstawie art. 157 § 2 k.p.a.
Organ motywował, że decyzją z dnia [...] lipca 2005r. Wojewoda [...] nie stwierdził nieważności przedmiotowej decyzji i wznowił postępowanie w zakresie ustalenia obowiązków użytkowników pozwolenia wodno prawnego w stosunku do osób trzecich.
Decyzją z dnia [...] listopada 2005r. Minister Środowiska uchylił powyższą decyzję i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, stwierdzając, że organ I instancji nie wyjaśnił czy wnioskodawcom przysługuje statut stron postępowania oraz czy koryto, którego dotyczy pozwolenie ma charakter naturalny czy jest rowem.