Wyrok WSA w Lublinie z dnia 2 grudnia 2010 r., sygn. III SA/Lu 397/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zalewski, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca),, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Protokolant Referent stażysta Paweł Soczyński, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 2 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi M. T. na zarządzenie zastępcze Wojewody z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego oddala skargę
Uzasadnienie
Zarządzeniem zastępczym z dnia [...] czerwca 2010 r. Wojewoda, działając na podstawie art. 98a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r., Nr 142, poz. 1591 ze zm.) stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego Rady Miasta - M.T..
W uzasadnieniu zarządzenia organ nadzoru wskazał, że radny łączył wykonywanie mandatu radnego z pełnieniem funkcji wiceprezesa Gminno-Powiatowego Towarzystwa Sportowego [...] (dalej w skrócie jako: GPTS [...]) - stowarzyszenia prowadzącego działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego miasta Świdnik.
Organ powołał się na art. 190 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. -Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1547 ze zm. - dalej jako "Ordynacja") stanowiący, że wygaśnięcie mandatu radnego następuje wskutek naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności. Ustęp 5 powołanego przepisu nakłada na radnego, który przed dniem wyboru wykonywał funkcję lub prowadził działalność, o której mowa w ust. 1 pkt 2a, obowiązek zrzeczenia się funkcji lub zaprzestania działalności w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia ślubowania. W przypadku niezrzeczenia się funkcji lub niezaprzestania prowadzenia działalności przez radnego w powyższym terminie, rada stwierdza wygaśnięcie mandatu radnego, w drodze uchwały, najpóźniej po upływie miesiąca od upływu tego terminu (art. 190 ust. 6 Ordynacji).