Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 stycznia 2013 r., sygn. III SA/Wr 502/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Strzebinczyk Sędziowie Sędzia NSA Józef Kremis Sędzia WSA Małgorzata Malinowska-Grakowicz (sprawozdawca) Protokolant Aneta Szmyt po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 11 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego w Z. S. na uchwałę Rady Miejskiej w B. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie zajęcia stanowiska dotyczącego naruszenia zakazu, o którym mowa w art. 24f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały.
Uzasadnienie
Zaskarżoną uchwałą Nr [...]z dnia [...]roku w sprawie zajęcia stanowiska dotyczącego naruszenia zakazu, o którym mowa w art. 24f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym Rada Miejska w B. działając na podstawie art. 24 f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 383 §1 pkt 5 i §6 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2011 r. Nr 21, poz. 112 z późn. zm.) w związku z pismem Wojewody D. z dnia [...]r. znak [...]oraz pismem Prokuratury Rejonowej w Z. S. z dnia [...]Nr [...],podjęła uchwałę o treści:" § 1. Rada Miejska w B. uznaje, że nie ma podstaw faktycznych do podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego S. M.. § 2. Upoważnia się Przewodniczącego Rady Miejskiej w B. do udzielenia Wojewodzie D. odpowiedzi na pismo Wojewody z dnia [...]r. oraz Prokuraturze Rejonowej w Z. S., informując o zajętym przez Radę stanowisku. § 3. Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Miejskiej w B.. § 4.Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia".
W uzasadnieniu uchwały Rada Miejska podniosła, że zgodnie z art 24f ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Natomiast art 383 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy, stanowi, że wygaśnięcie mandatu radnego następuje w przypadku naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności. Z treści § 5 wynika, że jeżeli radny przed dniem wyboru wykonywał funkcję lub prowadził działalność, o której mowa w § 1 pkt 5, obowiązany jest do zrzeczenia się funkcji lub zaprzestania prowadzenia działalności w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia ślubowania.