Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 grudnia 2010 r., sygn. III SA/Kr 931/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Wołek Sędziowie WSA Dorota Dąbek (spr.) WSA Janusz Kasprzycki Protokolant Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2010 r. sprawy ze skargi R. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 12 lipca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

wyroku WSA w Krakowie z dnia 7 grudnia 2010r.

Decyzją z dnia [...] 2010r. nr [...] Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, działający z upoważnienia Wójta Gminy, na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych odmówił R. S. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad S. W. W toku postępowania organ I instancji ustalił, że S. W. jest babką R. S. S. W. jest wdową oraz legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ponadto z oświadczenia strony wynika, iż R. S. nie pracuje, nie jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy i podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu rolników.

Organ I instancji stwierdził, iż na podstawie złożonych przez R. S. dokumentów wynika, że osobą zobowiązaną w pierwszej kolejności, na której ciąży obowiązek alimentacyjny wobec S. W. jest S. W. W dniu 19 maja 2010r. S. W. został przesłuchany w charakterze świadka na okoliczność ustalenia, czy jest w stanie sprawować opiekę nad matką. S. W. oświadczył, iż nie pracuje, pobiera świadczenie rentowe i nie jest w stanie sprawować opieki nad swoją matką. Ponadto oświadczył, iż pozostaje w stałym leczeniu, cierpi na schorzenia, które uniemożliwiają mu opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. S. W. zobowiązał się potwierdzić swoje zeznania odpowiednimi zaświadczeniami lekarskimi, jednak mimo ponownego wezwania do dostarczenia zaświadczeń lekarskich potwierdzających pozostawanie pod stałą opieką lekarską, S. W. nie udokumentował, czy jest w stanie sprawować opieki nad niepełnosprawną matką. Organ I instancji odmówił więc R. S. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż to na S. W. w pierwszej kolejności ciąży obowiązek alimentacyjny wobec S. W., stosownie do przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, a nie zostało dowiedzione, że nie jest on w stanie sprawować opieki nad matką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00