Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 listopada 2010 r., sygn. I SA/Wa 858/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Przemysław Żmich Sędziowie: WSA Maria Tarnowska (spr.) WSA Bogdan Wolski Protokolant Ewa Czarnota po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2010 r. sprawy ze skargi Starosty L. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nabycia z mocy prawa nieodpłatnie przez gminę prawa własności nieruchomości oddala skargę
Uzasadnienie
Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Burmistrza gminy L. od decyzji Wojewody [...] z dnia [...] października 2009 r. nr [....] o stwierdzeniu z urzędu nabycia z mocy prawa z dniem [...] maja 1990 r. przez gminę L. prawa własności nieruchomości położonej w miejscowości K. gmina L., oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr [...] - uchyliła zaskarżoną decyzję w całości i odmówiła stwierdzenia nabycia z mocy prawa z dniem [...] maja 1990 r. przez gminę L. prawa własności tej nieruchomości.
W uzasadnieniu decyzji Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa podała, że podstawą działania Wojewody [...] był art. 17a ust. 3 i art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32 poz. 191 ze zm.). Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie Wojewoda [...] podał, że prawo własności przedmiotowej nieruchomości nabył Skarb Państwa na podstawie dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz. U. Nr 13 poz. 87 ze zm.). Również w dniu 27 maja 1990 r. stanowiła ona własność Skarbu Państwa i znajdował się wtedy na niej budynek kościoła, lecz nie pozostawała już wówczas w faktycznym ani prawnym władaniu kościelnych osób prawnych i nie miały do niej zastosowania właściwe przepisy ustawy z dnia 23 czerwca 1971 r. o przejściu na osoby prawne Kościoła Rzymskokatolickiego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych własności niektórych nieruchomości położonych na Ziemiach Zachodnich i Północnych (Dz. U. Nr 16 poz. 156), bądź ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29 poz. 154 ze zm.). Wobec powyższego, zdaniem organu, należało uznać, że sporna nieruchomość spełnia przesłanki do komunalizacji z mocy prawa, bowiem w dniu 27 maja 1990 r. stanowiła mienie ogólnonarodowe (państwowe) należące do terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, zatem stała się z mocy prawa własnością gminy L. zgodnie z art. 5 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 10 maja 1990 r.