Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 wrzenia 2007 r., sygn. I SA/Wa 698/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daniela Kozłowska (spr.) Sędziowie Asesor WSA Iwona Kosińska Asesor WSA Joanna Skiba Protokolant Jolanta Dominiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 września 2007 r. sprawy ze skargi Gminy W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [...] stycznia 2007 r. nr [...] w przedmiocie nabycia mienia z mocy prawa przez gminę 1. uchyla zaskarżoną decyzję i decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2006 r., nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] stycznia 2007 r., nr [...] Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa utrzymała w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] grudnia 2006 r., nr [...] stwierdzającą nabycie z mocy prawa, nieodpłatnie przez Gminę W. własności nieruchomości stanowiących drogi, oznaczonych w ewidencji gruntów jako działki: nr [...] o pow. [...] ha, nr [...] o pow. [...] ha, nr [...] o pow. [...] ha, nr [...] o pow. [...] ha i nr [...] o pow. [...] ha położonych w obrębie ewidencyjnym [...].
U uzasadnieniu swego stanowiska organ podniósł, że wbrew twierdzeniom Gminy, w przedmiotowej sprawie nie jest podstawową okolicznością charakter drogowy poszczególnych działek. Zasadnicze znaczenie ma bowiem w sprawie fakt "należenia" w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych działek do terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego w dniu 27 maja 1990 r., tj. w dniu wejścia w życie powołanej ustawy. W ocenie Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej to, że przedmiotowe działki należały w tym dniu do terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego wynika z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości. W myśl tego przepisu grunty państwowe, które nie zostały oddane w zarząd, użytkowanie lub użytkowanie wieczyste są zarządzane przez terenowy organ administracji państwowej. Ponadto organ odwoławczy wskazał, że strona nie podnosiła, by przedmiotowe nieruchomości znajdowały się w zarządzie przedsiębiorstw państwowych, który mógłby wykluczać komunalizację z mocy prawa.